Menu
Badanie Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że w dniach od 2 stycznia do 31 marca 2025 r. Urząd Statystyczny w Lublinie realizuje badanie stanu zapewnienia przez podmioty publiczne dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jest ono prowadzone na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i zostało wpisane do Programu badań statystycznych na rok 2025 (1.25.28).
Głównym celem badania, którym zostały objęte podmioty publiczne wymienione w art. 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. 2022 poz. 2240, z późn. zm.), jest ukazanie aktualnego statystycznego obrazu dostępności przestrzeni publicznej w Polsce, w świetle określonych w tej ustawie minimalnych wymagań w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej, informacyjno-komunikacyjnej oraz dostępu alternatywnego i procedury skargowej.
Szczegółowe informacje o podstawie prawnej oraz zasadach raportowania można odnaleźć pod adresem https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc/ustawa/raportowanie/raport-2025/.
Realizacja badania oraz komunikacja odbywa się przez stronę https://raport.stat.gov.pl/ lub https://dostepnosc.stat.gov.pl/, a sprawozdawcy logują się korzystając ze swoich danych dostępowych do Portalu Sprawozdawczego.
Podmiotom objętym obowiązkiem Urząd Statystyczny w Lublinie zapewnia wsparcie w wypełnieniu Raportu o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego — po zalogowaniu się do formularza sprawozdawca znajdzie dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej. Informację tę można również odnaleźć wpisując numer REGON w wyszukiwarce https://lublin.stat.gov.pl/specjalizacja-urzedu/wyszukiwarka-osob-do-rzd/.
Został również uruchomiony dodatkowy kanał infolinii statystycznej — kanał 8 „Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego”.
Serdecznie dziękujemy Państwu za współpracę i poświęcony czas.
---
Badanie jest realizowane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679
z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanego RODO). Szczegółowe informacje dotyczące stosowania RODO w statystyce publicznej są dostępne na stronie internetowej https://stat.gov.pl/rodo/
Czytaj dalej
Zmiany strukturalne grup podmiotów gospodarki narodowej w rejestrze REGON w województwie opolskim w 2024 r.
31.03.2025
Publikacja prezentuje informacje o podmiotach gospodarki narodowej wpisanych do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON na terenie województwa opolskiego, według stanu w końcu grudnia 2024 r. Opracowanie zawiera charakterystykę podmiotów według form prawnych, sektorów własności, rodzaju przeważającej działalności oraz podregionów, powiatów i gmin.
Czytaj dalej
Koniunktura gospodarcza w województwie opolskim – marzec 2025 r.
31.03.2025
W marcu br. w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są negatywne. Najbardziej pesymistyczne nastroje gospodarcze panują wśród jednostek z sekcji informacja i komunikacja.
Czytaj dalej
Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy w województwie opolskim w 2024 r.
31.03.2025
Opracowanie sygnalne przedstawia dane nt. sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy w województwie opolskim w 2024 r. w porównaniu z 2023 r., jak również w odniesieniu do 2015 r.
Zawiera charakterystykę bezrobotnych osób z niepełnosprawnościami oraz prezentuje dane nt. zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w zakładach pracy chronionej i w zakładach aktywizacji zawodowej w 2 półroczu 2024 r. w relacji do analogicznego okresu 2023 r.
Czytaj dalej
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa opolskiego w lutym 2025 r.
31.03.2025
Opracowanie prezentuje podstawowe informacje charakteryzujące sytuację społeczno-gospodarczą na terenie województwa opolskiego.
Czytaj dalej
Aktywność ekonomiczna ludności w województwie opolskim – 4 kwartał 2024 r.
31.03.2025
Kwartalna informacja o rynku pracy została opracowana na podstawie uogólnionych wyników reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), przeprowadzonego w 4 kwartale 2024 r., w porównaniu z rezultatami takich badań z poprzedniego kwartału oraz analogicznych okresów 2023 r. i 2021 r. Opracowanie zawiera informacje na temat m. in.: poziomu aktywności zawodowej ludności według cech demograficznych i społecznych, osób pracujących oraz biernych zawodowo.
Do uogólniania wyników badania na populację generalną od 4 kwartału 2023 r. zastosowano dane o ludności rezydującej z bilansów opracowanych na podstawie wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Dane za okres od 1 kwartału 2021 r. do 3 kwartału 2023 r. zostały przeliczone zgodnie z nową podstawą uogólniania wyników, są zatem porównywalne.
Czytaj dalej