Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Działalność

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

2024




Opole, 13 grudnia
Opolskie Forum Ekonomii Społecznej


Opole, 27 listopada
Posiedzenie Sekcji Opolskiej Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN

W dniu 27  listopada odbyło się posiedzenie Sekcji Opolskiej Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska Polskiej Akademii Nauk. Podczas spotkania, w którym aktywny udział biorą naukowczynie z Ośrodka Badań Regionalnych odbył panel naukowy pt: "Audyty krajobrazowe jako narzędzie planowania przestrzennego na przykładzie województw opolskiego i śląskiego."


Opole, 18 -22 listopada
Tydzień Przedsiębiorczości

Od 18 do 22 listopada 2024 r. w wielu krajach obchodzony był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Wydarzenie jest globalną inicjatywą promującą przedsiębiorczość, aktywną postawę wobec życia i świadomy rozwój. Ośrodek Badań Regionalnych  współorganizował wydarzenie. W ramach seminariów naukowych zaprezentowany został wykład pt: "Statystyki w działaniu: co dane statystyczne mówią o nas i naszych wyborach."  Zorganizowane zostały także warsztaty z baz danych statystyki publicznej, które spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców.


Opole, 13 listopada
Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe poświęcone kobietom

13 listopada 2024 r. odbyło się po raz dziewiętnasty Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe pt. "Kobiety miasta - Kobiety w mieście". Prelegenci skupili się na roli, znaczeniu i wpływach płci pięknej na rozwój miasta na przestrzeni wieków. Organizatorem seminarium było Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Gmina Kędzierzyn-Koźle oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej, a patronat naukowy objął Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Podczas seminarium pani dr hab. Edyta Szafranek-Stefaniuk z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych wygłosiła referat zatytułowany "Kędzierzyn-Koźle miastem kobiet - statystycznie o kwestii kobiecej w kształtowaniu życia miasta."


Opole, 6 listopada
Case Study na Politechnice Opolskiej

​Na zajęciach z przedmiotu „Analiza przypadków” studentki i studenci kierunku Analityka Danych w Biznesie mieli okazję bliżej poznać zadania i wyzwania Urzędu Statystycznego w Opolu. Na spotkaniu dowiedzieli się m.in. jak statystyka wspiera regionalny rozwój, jakie są zadania Urzędu Statystycznego. Podczas spotkania zaprezentowano także bazy danych, które mogą stanowić cenne źródła do tworzenia raportów i analiz.


Opole, 4 listopada
Wizyta OBR na Politechnice Opolskiej

4 listopada 2024 w Urzędzie Statystycznym w Opolu gościły trzy grupy studentów z Politechniki Opolskiej. Zajęcia odbyły się w ramach zajęć nowo utworzonego kierunku Analiza danych w biznesie. Uczestnicy poznali Bank Danych Lokalnych, STRATEG, Portal Geostatystyczny. Bazy są nieocenioną formą pomocy przy pisaniu prac naukowych.


Opole, 22 października
Europejski Dzień Statystyki

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Statystyki, w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych przygotowano szereg działań promujących znaczenie i zastosowanie danych statystycznych. Jednym z głównych elementów obchodów były zorganizowane na Uniwersytecie Opolskim zajęcia dla studentów, podczas których zaprezentowano wybrane bazy statystyki publicznej.
Studenci mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi źródłami danych, które dostarczają szczegółowych informacji na temat zjawisk społeczno-gospodarczych oraz nauczyć się, jak efektywnie z nich korzystać w analizie i badaniach. Przygotowano także specjalny filmik, który powstał częściowo przy wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji. Filmik prezentuje dane statystyczne dotyczące krajów Unii Europejskiej.


Opole, 2 października
Lekcja statystyki dla ósmoklasistów

W dniu2 października w Urzędzie Statystycznym odbyły się zajęcia dla uczniów ósmej klasy. Młodzież dowiedziała się jak bardzo dane statystyczne odgrywają kluczową rolę w naszym życiu codziennym. Dyskutowano o tym, że statystyka to narzędzie, które pozwala lepiej rozumieć świat i pomaga w jego kształtowaniu.


Opole, 25-26 września
Jesienne spotkanie z uczniami

W dniach 25 i 26 czerwca gościliśmy w Urzędzie Statystycznym w Opolu młodzież z 8 klasy szkoły podstawowej oraz z Technikum Ekonomicznego.

Podczas spotkań uczniowie poznawali podstawowe pojęcia statystyczne, uczyli się, jak analizować dane, oraz dowiadywali się, w jaki sposób statystyka pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość.

Dzięki interaktywnym ćwiczeniom, quizom i przykładom z codziennego życia młodzi uczestnicy mogli zobaczyć, jak dane wpływają na podejmowanie decyzji w różnych dziedzinach – od nauki i gospodarki po życie codzienne. Uczniowie technikum mieli także okazję zapoznać się z bardziej zaawansowanymi narzędziami statystycznymi i ich praktycznymi zastosowaniami.

Zajęcia były okazją do rozwijania umiejętności analitycznego myślenia i pracy z danymi w sposób zrozumiały i przystępny. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i ciekawe pytania!                                                                                                                                       


Opole, 28 czerwca
Opolska Noc Kultury    

Podczas tegorocznej Opolskiej Nocy Kultury, Opolski Ośrodek Badań Regionalnych miał przyjemność być współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia. W ramach naszego udziału przygotowaliśmy grę miejską, która połączyła edukację z zabawą. Uczestnicy – zarówno dzieci, jak i dorośli – mieli okazję poznać najciekawsze i najpiękniejsze zakątki Opola, wzbogacone o intrygujące ciekawostki statystyczne.

Gra miejska cieszyła się dużym zainteresowaniem, a jej uczestnicy mogli odkrywać miasto z nowej perspektywy, jednocześnie ucząc się o regionie w przystępny i angażujący sposób. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, oraz partnerom za współpracę w tworzeniu niezapomnianej atmosfery Opolskiej Nocy Kultury!      


                                                    


Opole, 18 czerwca
Warsztaty z baz danych statystyki publicznej

W dniu 18 czerwca gościliśmy studentów Uniwersytetu Opolskiego na warsztatach komputerowych. Młodzież poznała Bank Danych Lokalnych, system STRATEG oraz Portal Geostatystyczny. Wszystkie bazy są nieoceniona pomocą przy pisaniu prac naukowych - dają bowiem możliwości tworzenia wielowymiarowych analiz statystycznych.


Opole, 8 czerwca
Piknik Naukowy

Urząd Statystyczny w Opolu po raz kolejny brał udział w Opolskim Pikniku Naukowym. Nasze stoisko ze statystyką  cieszyło się dużym zainteresowaniem. Odwiedzający mogli odkryć, jak statystyka pomaga w analizowaniu danych i przewidywaniu trendów, a także wziąć udział w interaktywnych eksperymentach i quizach. Prezentowaliśmy ciekawe przykłady zastosowań statystyki w codziennym życiu. Pokazaliśmy, że statystyka to nie tylko liczby, ale również fascynujący sposób na zrozumienie świata. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili i wspólnie z nami bawili się nauką!


Opole, 6 czerwca,
VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa o Rzemiośle CILRAID 2024

Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości – Związek Pracodawców w Opolu, Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zorganziowali  VII Międzynarodową Konferencję Naukową o Rzemiośle CILRAID 2024 Rzemiosło – w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym “Rzemiosło - droga od małego biznesu do sukcesu - synergie, wyzwania, możliwości." Przedstawiciel Ośrodka Badań Regionalnych przedstawił prezentacje pt: "Mikroprzedsiębiorstwa w Polsce."


Opole, 28 maja
Zajęcia dla uczniów Technikum Ekonomicznego w Opolu

Podczas zajęć dla uczniów klasy logistyki zaprezentowane zostały funkcjonalności Banku Danych Lokalnych. Uczniowie generowali samodzielnie zestawienia danych statystycznych, poznawali najważniejsze wskaźniki demograficzne oraz tworzyli analizy statystyczne na wykresach. Przy okazji poznali wiele ciekawych informacji statystycznych.


Wrocław, 23 - 24 maja
Konferencja naukowa "Zdrowie i style życia - Wrocław 2024

23 - 24 maja 2024 r. odbyła się 8. edycja konferencji naukowej „Zdrowie i style życia - Wrocław 2024. Ekonomiczne, społeczne i zdrowotne wyzwania starzejącego się społeczeństwa" z cyklu WAICHL. Podczas konferencji zaprezentowane zostały wybrane aspekty aktywnego starzenia się, nawyki żywieniowe oraz kulturowe, religijne i prawne uwarunkowania jakości życia seniorów.
Ponadto, przedmiotem dyskusji była rola innowacji społecznych i technologicznych w "srebrnej gospodarce", ze szczególnym uwzględnieniem roli sztucznej inteligencji i robotyki w usługach opiekuńczych osób starszych. Pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych zaprezentowali artykuł pt: „Proces starzenia się ludności - województwo opolskie na tle pozostałych województw.”


Opole, 20 maja
Zajęcia warsztatowe dla studentów Uniwersytetu Opolskiego

Podczas zajęć zaprezentowane zostały funkcjonalności Banku Danych Lokalnych oraz Systemu Monitorowania Usług Publicznych. Dane statystyczne uczestnicy zajęć generowali samodzielnie z wybranych baz informacyjnych statystyki publicznej.


Opole, 10 - 13 maja
Dni Otwarte Funduszy Europejskich

10 i 13 maja 2024 r. w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich, Urząd Statystyczny w Opolu zorganizował warsztaty, które były wyjątkową okazją dla pasjonatów geoinformatyki, analiz przestrzennych oraz danych statystycznych do poznania funkcjonalności Portalu Geostatystycznego. Uczestnicy mieli możliwość zgłębienia wiedzy na temat wykorzystania nowoczesnych narzędzi do przetwarzania danych geoprzestrzennych oraz poznania praktycznych zastosowań Portalu w różnych dziedzinach, takich jak urbanistyka, ochrona środowiska czy planowanie przestrzenne. Uczestnikami warsztatów byli studenci Uniwersytetu Opolskiego oraz pracownicy US Opole.


Opole, 26 kwietnia
Statystyka dla Smyka

26 kwietnia 2024 r. w Urzędzie Statystycznym w Opolu było gwarno, wesoło i kolorowo. Odwiedziły nas rezolutne Pierwszaki z PSP nr 2 w Opolu.  Dzieci uczestniczyły w zajęciach ze statystyki, które prowadzone były w formie warsztatów z elementami quizu i zabawy z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych oraz innych pomocy dydaktycznych. Nasi Goście zwiedzili także Urząd i zobaczyli jak wygląda na co dzień praca statystyka.


Opole, 16 i 22 kwietnia
Zajęcia warsztatowe dla doktorantów Uniwersytetu Opolskiego

W siedzibie Urzędu Statystycznego w Opolu odbyło się spotkanie z uczestnikami studiów doktoranckich Uniwersytetu Opolskiego, kierunku Ekonomia i finanse. Zajęcia skupiły się na tematyce Banku Danych Lokalnych  (BDL) oraz jego zastosowaniach w badaniach naukowych. Podkreślono znaczenie ciągłego rozwoju umiejętności związanych z BDL w kontekście dynamicznie rozwijającego się środowiska naukowego i technologicznego. Spotkanie zakończyło się owocną dyskusją oraz planowaniem kolejnych zajęć z baz informacyjnych statystyki publicznej.


Ostrawa, 15 kwietnia
Wizyta delegacji Urzędu Statystycznego w Opolu w Czechach

5 kwietnia 2024 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli  Urzędu Statystycznego  w Opolu z pracownikami Urzędów Statystycznych w Ostrawie i Ołomuńcu.  Wizyta była kontynuacją wieloletniej współpracy międzynarodowej naszego urzędu z resortem statystyki w Republice Czeskiej.
W siedzibie Urzędu Statystycznego w Ostrawie miała miejsce bardzo interesująca dyskusja  dotycząca porównania metodologii zbierania danych oraz analizy statystycznej obu krajów. Omówione zostały  wspólne wyzwania z jakimi  urzędy mogą się spotykać w codziennej pracy, takich jak zapewnienie wysokiej jakości danych oraz utrzymanie aktualności danych. Coroczne spotkania przyczyniają się do podniesienia jakości pracy urzędów poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń oraz budowanie partnerskich relacji między nim


Opole, 10 kwietnia
Posiedzenie Sekcji Opolskiej Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN

10 kwietnia 2024 r. w Urzędzie Statystycznym w Opolu odbyło się posiedzenie Sekcji Opolskiej Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN. W panelu naukowym dr hab. Edyta Szafranek-Stefaniuk, prof. UE oraz dr Danuta Michoń przedstawiły prezentację nt. „Powiązania regionalne na podstawie terytorialnego zróżnicowania dojazdów do pracy w województwie opolskim i śląskim”.


Opole, 5 kwietnia
Statystyka dla bystrzaka - dziewczyny i chłopaka

 5 kwietnia 2024 r. w Urzędzie Statystycznym w Opolu odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy siódmej. Rozpoczęliśmy od definicji danych statystycznych. Przedstawiliśmy różne źródła, z których można pozyskać dane statystyczne, takie jak badania ankietowe, dane rządowe, raporty instytucji publicznych oraz źródła internetowe.
Omówiliśmy role i obowiązki ankietera, czyli osoby odpowiedzialnej za przeprowadzanie badań ankietowych oraz zbieranie danych. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem omawianych zagadnień i zachętą do dalszego zgłębiania tematyki danych statystycznych oraz pracy ankietera.


Opole, 3 kwietnia
Konferencja "Siła regionu w doświadczeniu seniorów"

3 kwietnia  2024 r. Urząd Statystyczny w Opolu uczestniczył w wydarzeniu pn: „Siła regionu w doświadczeniu seniorów”. Przedstawiona została prezentacja pt: „Portret statystyczny osób starszych w województwie opolskim.” Spotkanie zorganizowane przez Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej przyciągnęło ponad 500 osób. Została przedstawiona prezentacja przygotowana przez Ośrodek Badań regionalnych pt; "portret osób starszych w województwie opolskim." W czasie spotkania poruszono także tematy aktywności społecznej i integracji seniorów w życie społeczne, a prelegenci powoływali się na dane statystyczne zaprezentowane przez Urząd Statystyczny w Opolu.


Opole, 28 marca
Warsztaty dla studentów administracji Uniwersytetu Opolskiego

W dniu 22 marca 2024 r. w Urzędzie Statystycznym odbyły się warsztaty, których celem było zapoznanie uczestników z narzędziami oraz zasobami wykorzystywanymi w pracy urzędu. Podczas spotkania studenci mieli okazję poznać funkcjonalności Banku Danych Lokalnych, który umożliwia dostęp do szczegółowych informacji statystycznych dotyczących różnych aspektów życia społecznego, gospodarczego i demograficznego w Polsce. Uczestnicy warsztatów zostali także wprowadzeni w działanie systemu Statystyczne Vademecum Samorządowca który wspiera procesy planowania rozwoju, oferując dane niezbędne do tworzenia analiz i prognoz


Opole, 22 marca
Warsztaty dla studentów Wydziału Prawa Uniwersytetu Opolskiego

W dniu 22 marca 2024 r. w Urzędzie Statystycznym odbyły się warsztaty dla studentów Wydziału Prawa Uniwersytetu Opolskiego. Studenci zapoznali się z funkcjonalnościami Banku Danych Lokalnych, STRATEGIEM oraz Dziedzinowymi Bazami Danych. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem, a studenci docenili praktyczne aspekty wykorzystania danych statystycznych w pracy zawodowej, szczególnie w kontekście analizy prawa i polityki publicznej.


Opole, 18 marca
Zajęcia dla uczniów

W dniu 18 marca 2024 r. uczniowie 8 klasy szkoły podstawowej odwiedzili Urząd Statystyczny, gdzie mieli okazję zapoznać się z pracą instytucji zajmującej się zbieraniem, przetwarzaniem i analizowaniem danych statystycznych. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak gromadzone są dane, jakie metody są wykorzystywane do ich analiz i w jaki sposób dane statystyczne wpływają na podejmowanie decyzji w różnych dziedzinach życia. Uczniowie poznali również znaczenie statystyki w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa oraz w planowaniu rozwoju kraju. Wizyta cieszyła się dużym zainteresowaniem i była okazją do praktycznego zrozumienia roli statystyki w życiu publicznym.


Opole, 15 marca
Konferencja pod patronatem honorowym Urzędu Statystycznego w Opolu

15 marca 2024 roku na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego odbyła się I Opolska Konferencja Naukowa Młodych Ekonomistów, pt. „Pieniądz i rynek – stan obecny i perspektywy." Została objęta patronatem JM prof. dr hab. Marka Masnyka, Rektora UO, Fundacji Uniwersytetu Opolskiego, Urzędu Statystycznego w Opolu oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Opolu. Podczas konferencji wygłoszono 10 studenckich referatów, a każda sesja kończyła się żywą dyskusją dotyczącą zarówno wystąpień, jak i bieżących wyzwań, jakie współczesny świat stawia przed ekonomistami.


Opole, 12 -13 marca
Warsztaty dla gmin

W dniach 12-13 marca odbyło się spotkanie warsztatowe z przedstawicielami gminy Lubrza, podczas którego zaprezentowano narzędzia wspierające planowanie i zarządzanie danymi lokalnymi. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z Bankiem Danych Lokalnych, Systemem Monitorowania Usług Publicznych, który umożliwia dostęp do szczegółowych wskaźników statystycznych, istotnych dla planowania rozwoju gmin. Omówiono także strategię wykorzystania tych danych oraz prezentację Portalu Geostatystycznym, który oferuje interaktywne mapy wspierające decyzje administracyjne. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem, a uczestnicy docenili praktyczność i nowoczesność prezentowanych narzędzi.


Opole, 11 marca
Dzień Statystyki Polskiej

Z okazji Dnia Statystyki Polskiej, 11 marca 2024 r. po odbyło się spotkanie z członkami Studenckiego Koła Naukowego Ekonomistów Uniwersytetu Opolskiego. Studenci poznali funkcjonalności Banku Danych Lokalnych oraz ciekawe korelacje pomiędzy danymi statystycznymi. W tym dniu gościliśmy także osoby z Centrum Seniora w Opolu, którzy wysłuchali prezentacji o tym, co mówią o nas dane statystyczne.


Opole, 8 marca,
Dzień Kobiet - Kobieta w statystycznym zwierciadle

Urząd Statystyczny w Opolu brał udział w wydarzeniu pt: 2.Tydzień Kobiet w Opolu, którego pomysłodawcą była Rada Kobiet w Opolu. W siedzibie Urzędu zorganizowaliśmy spotkania dla Opolanek pt: „Kobieta w statystycznym zwierciadle.” Przy poczęstunku prezentowane były dane statystyczne o kobietach – wyjaśnialiśmy m. in. czym jest wskaźnik feminizacji i dlaczego jest tak różny w wielu krajach świata, gdzie kobiety żyją najdłużej i co wpływa na ich jakość życia. Był czas na dyskusję oraz pamiątkowe zdjęcia.


Opole, 6 marca,
Warsztaty dla studentów Politechniki Opolskiej

6 marca 2024 w Urzędzie Statystycznym w Opolu gościły trzy grupy studentów z Politechniki Opolskiej. Zajęcia odbyły się w ramach zajęć nowo utworzonego kierunku Analiza danych w biznesie. Uczestnicy poznali Bank Danych Lokalnych i Dziedzinowe Bazy Wiedzy. Studenci obie bazy uznali za niezwykle przydatne. Było wiele pytań dotyczących sposobów pozyskiwania danych, więc omówiono również temat istotności badań ankietowych i sprawozdawczości przedsiębiorstw.


Lubrza, Łubniany, 27-29 lutego,
System Monitorowania Usług Publicznych dla opolskich gmin

W 2024 roku Urząd Statystyczny w Opolu kontynuuje cykl spotkań promujących lokalnym samorządom System Monitorowania Usług Publicznych. Podczas sesji Rady Gminy w Lubrzy oraz w Łubnianach przedstawiono wybrane wskaźniki z różnych obszarów usług. Włodarze oraz radni gmin byli zainteresowani możliwością porównywania jednostek terytorialnych.


Opole, 23-26 lutego,
Konferencja Matematyczne Opole

W dniach 23-26 lutego 2024 r. odbyła się w Opolu 32. Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki "Matematyczne (O)pole", której partnerem był Urząd Statystyczny w Opolu.
Organizatorem konferencji była jedna z najstarszych polskich organizacji pozarządowych, zrzeszająca nauczycieli matematyki ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz pracowników naukowych uczelni wyższych. Ponad 700 nauczycieli z całej Polski brało udział w wielu warsztatach  i wykładach, podczas których pedagodzy mieli możliwość zaprezentowania swoich osiągnieć edukacyjnych i sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym dzieci chętnie się uczą.

Pani Hanna Sterniuk-Mościcka Kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadziła warsztaty, podczas których uczestnicy poznali zakresy tematyczne baz danych statystyki publicznej oraz możliwości ich wykorzystania podczas wyszukiwania danych i tworzenia wykresów.


Opole, 10 stycznia,
Gala Rankingu Gmin Województwa Opolskiego

10 stycznia 2024 r. poznaliśmy wyniki Rankingu Gmin Województwa Opolskiego. Wydarzenie jest inicjatywą Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, w której jako stały partner uczestniczy Opolski Ośrodek Badań Regionalnych.Rankingi tworzone są przez Fundację w oparciu o 16 wskaźników.

2023

Opole, 8 grudnia
Spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem

Podczas świątecznego spotkania Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem w siedzibie Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego. W czasie spotkania omówiono główne wnioski i rekomendacje po ewaluacjach zrealizowanych w regionie w 2023 r. Jednym z punktów wydarzenia była prezentacja wyników NSP 2021.


Kraków, 24 października

24 października 2023 r. przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Opolu wzięli udział w konferencji naukowej pt: „Współczesne przemiany społeczno-ekonomiczne w Polsce i na świecie” w Krakowie.
Zaprezentowano wykład pt: "Proces starzenia się ludności – województwo opolskie na tle pozostałych województw."
Konferencję zorganizował Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie pod patronatem honorowym Dyrektora Urzędu Statystycznego w Krakowie.


Opole, 20 października
Europejski Dzień Statystyki

Z okazji Europejskiego Dnia Statystyki zorganizowany został dzień otwarty urzędu. Był to dzień pełen zagadek, ciekawostek, wykładów.
Odwiedziła nas młodzież z opolskich szkół ponadpodstawowych, która uczestniczyła w wykładach o danych statystycznych oraz rozwiązywała zagadki w pokoju zagadek - Tajemniczym Informatorium. Na pobliskim placu nasi pracownicy rozdawali drobne upominki w zamian za rozwiązanie statystycznych zagadek.  Odbył się konkurs pt. „Statystyka Cię zaskoczy" dla osób obserwujących profil Urzędu Statystycznego na Facebooku oraz konkurs dla pracowników Urzędu z wiedzy o statystyce.


Reńska Wieś, Tarnów Opolski, Kędzierzyn-Koźle, Gogolin, Głuchołazy, Niemodlin, Brzeg, Turawa, Zawadzkie, Dobrodzień, Rudniki, Zdzieszowice, Ujazd, Wołczyn, Chrząstowice, Kluczbork, wrzesień - grudzień

W drugim półroczu pracownicy OBR odwiedzali włodarzy gmin i promowali SMUP. Podczas spotkań na sesjach rad gmin z terenu województwa opolskiego prezentowane były wybrane wskaźniki wraz z informacją o możliwościach systemu.


Opole, wrzesień - grudzień

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego pracownicy Urzędu Statystycznego w Opolu rozpoczęli projekt skierowany do przedszkolaków.
Warsztaty „Statystyka dla Smyka” to przede wszystkim kreatywna zabawa, dająca dzieciom możliwość twórczego rozwoju. Podczas zajęć pracownik Urzędu przekazuje dzieciom wiedzę dotyczącą wykresów, kształtów, określania relacji większości, mniejszości lub równości.


Opole, 14 września
VI konferencja regionalna w ramach konsultacji publicznych zaktualizowanej Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

14 września 2023 r. odbyło się regionalne spotkanie zorganizowane przez Wojewodę Opolskiego z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym uczestniczył przedstawiciel OBR.
Spotkanie było podsumowaniem prac Zespołu ds. analizy szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich do 2023 r., którego członkami byli pracownicy Urzędu Statystycznego w Opolu. Zespół opracowywał diagnozę regionalną, na potrzeby aktualizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi Rolnictwa i Rybactwa 2030.


Opole, sierpień
Wakacyjna Akademia Statystyczna

W czasie wakacyjnym Urząd Statystyczny w Opolu prowadził  zajęcia dla uczestników opolskich półkolonii. Dzieci wraz z wychowawcami uczestniczyli w interaktywnych zajęciach, brali udział w konkursach z nagrodami.


Ostrawa, 20 czerwca
Polsko-czeskie webinarium

W dniu 20 czerwca 2023 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Opolu brali udział w polsko-czeskim webinarium „Współpraca transgraniczna między urzędami statystycznymi". Spotkanie było zorganizowane w ramach projektu „W kontakcie – współpraca transgraniczna mimo przeszkód".


Opole, 15 maja
Wizyta studyjna czeskich statystyków

Urząd Statystyczny w Opolu odwiedziła sześcioosobowa grupa przedstawicieli czeskich Urzędów Statystycznych z Ostrawy i Ołomuńca.
Spotkanie było kontynuacją wieloletniej współpracy. Pracownicy US Opole zaprezentowali gościom dane NSP 2021 w przekroju powiatów dla województwa opolskiego. Dyskutowano o obszarach działania urzędów, sukcesach, ale i potrzebach, które dotyczą krajowej i międzynarodowej statystyki publicznej.


Zdzieszowice, 30 maja
Wizyta statystyka w szkole

W dniu 30 maja odbyły się warsztaty z baz statystyki publicznej w siedzibie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach dla wybranych klas. Uczniowie klas technicznych poznali Bank Danych Lokalnych.


Opole, 27 maja
Festiwal Nauki - Opolski Piknik Naukowy

W dniu 27 maja 2023 r. na Placu Kopernika w Opolu odbył się Piknik Naukowy w ramach trwającego 19 Opolskiego Festiwalu Nauki. Podczas pikniku zapewniono wiele atrakcji oraz ciekawostek statystycznych. Największym zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny – zabawa polegała na losowaniu pytań z poszczególnych dziedzin statystyki. Jej celem było nie tylko sprawdzenie posiadanej wiedzy o społeczeństwie, gospodarce i środowisku, ale również zdobycie nowych informacji nt. otaczającego nas świata. Wiele pytań dotyczyło najnowszego Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań i Powszechnego Spisu Rolnego.


Opole, 21 maja
Dzień ze statystyką rynku pracy oraz BAEL

Studenci Uniwersytetu Opolskiego spędzili dzień w Urzędzie Statystycznym na warsztatach obejmujących statystyki rynku pracy. Uczestnicy generowali dane, wykresy, mapy i raporty korzystając z Banku Danych Lokalnych, systemu STRATEG, Dziedzinowych Baz Wiedzy, Portalu Geostatystycznego oraz Systemu Monitorowania Usług Publicznych.


Opole, 27 kwietnia
Inauguracyjne spotkanie członków Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem

W dniu 27 kwietnia br. odbyło się inauguracyjne spotkanie członków Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem, podczas którego zostały zaprezentowane najistotniejsze kwestie związane z zadaniami realizowanymi w ramach Opolskiej Jednostki Ewaluacyjnej i Opolskiego Obserwatorium Terytorialnego oraz plany na przyszłość.


Opole, 20 kwietnia
Konkurs Silne Opolskie - portret województwa opolskiego 25 lat po reformie samorządowej.

W dniu 20 kwietnia odbył się konkurs pt: "Silne Opolskie - portret województwa opolskiego 25 lat po reformie samorządowej".
Wydarzenie organizowane było we współpracy z Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Opolskiego.
Celem konkursu było uczczenie i promocja jubileuszu 25-lecia istnienia województwa opolskiego po reformie samorządowej z 1998 roku, a także popularyzacja statystyki, w szczególności z zakresu baz danych i badań regionalnych i zwiększanie społecznej świadomości na temat znaczenia oficjalnych badań statystycznych.
Do konkursu przystąpiło 31 studentów i 22 uczniów reprezentujących 7 szkół  ponadpodstawowych z województwa opolskiego.


Opole, 3 kwietnia
Spotkanie Podkomisji Opolskiej działającej w ramach Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska

Na Uniwersytecie Opolskim odbyło się spotkanie przedstawicieli Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych, którzy tworzą Podkomisję Opolską działającą w ramach Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska, funkcjonującej w strukturze Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach. Komisja zasięgiem obejmuje województwo śląskie oraz województwo opolskie. Podczas spotkania omówiono możliwe kierunki badań regionalnych nad przyszłością województwa opolskiego.


24 marca
Warsztaty z Portalu Geostatystycznego

W Urzędzie Statystycznym gościła młodzież z 5LO w Opolu. Podczas warsztatów Uczniowie poznali innowacyjne narzędzie jakim jest Portal Geostatystyczny. Uczestnicy generowali samodzielnie mapy z danymi statystycznymi.


Opole, 9 marca
Dzień Statystyki Polskiej

Z okazji Dnia Statystyki Polskiej, 9 marca 2023 r. po odbyło się webinarium pt: "Spisy Powszechne - źródło kluczowych informacji o Polsce" dla przedstawicieli administracji publicznej. Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 oraz Powszechnego Spisu Rolnego 2020.


Opole, styczeń
Zajęcia edukacyjne dla uczniów i studentów

Styczeń upłynął pod znakiem spotkań z uczniami szkół ponadpodstawowych oraz ze studentami Uniwersytetu Opolskiego. Zaprezentowane zostały wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Dane uczestnicy zajęć generowali samodzielnie z wybranych baz informacyjnych statystyki publicznej.



2022

Opole, 19-21 października
Dni Otwarte Urzędu z okazji Europejskiego Dnia Statystyki

Z okazji Europejskiego Dnia Statystyki oraz przypadającego w roku bieżącym 60 – lecia utworzenia urzędów statystycznych, w dniach od 19 do 21 października 2022 r. zorganizowaliśmy Dni Otwarte Urzędu Statystycznego w Opolu. Z tej okazji odbyło się seminarium dla samorządowców na temat wyników NSP 2021 oraz zajęcia edukacyjne ze studentami Uniwersytetu Opolskiego oraz uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego w Opolu.


Opole, 10 listopada
Spotkanie w Akademii Młodych Serc

W dniu 10 listopada odbyło się spotkanie w siedzibie Politechniki Opolskiej ze słuchaczami Akademii Młodych Serc. Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 oraz Powszechnego Spisu Rolnego 2020.


Opole, 10 października
Udział w Jesiennych Targach Miodu

W dniu 10 października podczas Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła w Muzeum Wsi Opolskiej, Urząd Statystyczny w Opolu zorganizował punkt promocyjny wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z wieloma ciekawymi materiałami i publikacjami o regionie, a także wziąć udział w spisowych quizach z nagrodami.


Opole, 5 października
Zajęcia edukacyjne dla uczniów

W dniu 5 października 2022 r. przeprowadzone zostały zajęcia dla uczniów z Zespołu szkół Ekonomicznych w Opolu. Zaprezentowane zostały funkcjonalności wybranych baz informacyjnych statystyki publicznej w kontekście przedmiotu ekonomika przedsiębiorstw.


Opole, 22 września
Promocja wyników NSP2021 w centrum Opola

W dniu 22 września w centrum miasta stanęło stoisko, przy którym promowane były wyniki Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań 2021. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z wieloma ciekawymi materiałami i publikacjami o regionie, a także wziąć udział w spisowych quizach z nagrodami.


Opole, 21 lipca
Krzyżówka dla Pracowników z okazji 60 lat Urzędu Statystycznego

2022 rok jest okazją do świętowania 60 lat Urzędów Statystycznych w Polsce. Pracownicy Urzędu zostali zaproszeni do rozwiązania krzyżówki opracowanej specjalnie na jubileusz. Dla osób, które najszybciej odgadły hasło przygotowane zostały nagrody.


Opole, 2 czerwca
Zajęcia edukacyjne dla uczniów

W dniu 2 czerwca przeprowadzone zostały zajęcia dla uczniów z II LO w Opolu na temat Produktu Krajowego Brutto. W czasie zajęć zaprezentowane zostały możliwości znalezienia informacji z zakresu Rachunków Narodowych. Młodzież poznała stronę GUS wraz z publikacjami, Bank Danych Makroekonomicznych, Bank Danych Lokalnych oraz system STRATEG.
W czasie zajęć poruszono także jubileusz 60-lecia Urzędu Statystycznego w Opolu, oraz zaprezentowano wstępne wyniki Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań 2021.


Opole, 18 maja
Konferencja Migracje i rozwój regionu

​W dniu 18 maja 2022 r. w Opolu odbyła się konferencja nt. Migracje i rozwój regionu, w ramach III Kongresu Demograficznego pt.  Polska XXI w. – wyzwania demograficzne, pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Podczas konferencji prelegenci poruszyli istotne elementy dotyczące sytuacji demograficznej w województwie opolskim i w całej Polsce. Omówiono etyczne aspekty migracji i uchodźstwa oraz kwestie związane z rynkiem pracy i edukacji w województwie. Ważnym zagadnieniem poruszonym na konferencji były zagadnienia dotyczące wpływu migracji na rozwój regionalny.

Po raz pierwszy od zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, zaprezentowane zostały wyniki NSP2021 dotyczące migracji. Pani Dorota Szałtys Dyrektor Departamentu Badań Demograficznych omówiła migracje zagraniczne, a Pani Janina Kuźmicka Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu przedstawiła referat nt. migracji w województwie opolskim w ujęciu statystycznym.

Sesje plenarne zakończono dyskusją na temat regionalnej polityki migracyjnej oraz bieżących procesów migracyjnych, w tym uchodźstwa z Ukrainy.


Opole, 18 maja
Zajęcia edukacyjne dla uczniów

W dniu 18 maja 2022 r. przeprowadzone zostały zajęcia dla uczniów z I LO w Opolu na temat użytkowania gruntów. Zaprezentowane zostały między innymi dane statystyczne pozyskane z Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły zmiany jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni 10 lat. W czasie zajęć poruszono także jubileusz 60-lecia Urzędu Statystycznego w Opolu.


Opole, 7 maja
19 Opolski Piknik Naukowy

W dniu 7 maja 2022 r. na Placu Kopernika w Opolu odbył się Piknik Naukowy w ramach trwającego 19 Opolskiego Festiwalu Nauki. Podczas pikniku zapewniono wiele atrakcji oraz ciekawostek statystycznych. Największym zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny – zabawa polegała na losowaniu pytań z poszczególnych dziedzin statystyki. Jej celem było nie tylko sprawdzenie posiadanej wiedzy o społeczeństwie, gospodarce i środowisku, ale również zdobycie nowych informacji nt. otaczającego nas świata. Wiele pytań dotyczyło najnowszego Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań i Powszechnego Spisu Rolnego, oraz instytucji Urzędu Statystycznego w Opolu, która w tym roku obchodzi 60-lecie istnienia.


Opole, 9 marca
Dzień Statystyki Polskiej

Z okazji Dnia Statystyki Polskiej, 9 marca 2022 r. po raz kolejny przeprowadzono warsztaty dla przedstawicieli administracji publicznej oraz uczniów szkół średnich.  Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się z organizacją i zadaniami służb statystyki publicznej, oraz rozwiązaniami technicznymi usprawniającymi udostępnianie danych m.in. z systemem monitorowania STRATEG, BDL, SMUP.
Promowane były najnowsze wyniki Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań.


Opole, 24 lutego
Spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem

W dniu 24 lutego 2022 r. odbyło się spotkanie w formie online członków Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem. Podczas spotkania zaprezentowano wstępne wyniki badania dot. postaw mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców oraz przedstawiono wnioski i rekomendacje w zakresie wsparcia konkurencyjności i innowacyjności MŚP oraz potencjału jednostek naukowo-badawczych w województwie opolskim do 2027 r.

Spotkanie było okazją do przekazania informacji na temat zadań zrealizowanych i aktualnie prowadzonych w zakresie systemu monitorowania i ewaluacji w ramach polityki regionalnej.


Opole, 23 lutego
Ranking Gmin Województwa Opolskiego

W dniu 23 lutego br. odbyła się konferencja pn. Ranking Gmin Województwa Opolskiego 2022 – Gala wręczenia nagród, w trakcie której prezentowano wyniki Rankingu Gmin opracowanego wspólnie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w Opolu.

Podczas gali Janina Kuźmicka - Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu oraz pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych prezentowali wyniki opracowanego Rankingu Gmin jak również System Monitorowania Usług Publicznych, który dostarcza jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom oraz społeczeństwu informacji niezbędnych do kompleksowej oceny usług świadczonych na poziomie lokalnym.


Opole, 15 lutego
Szkolenie dla Aglomeracji Opolskiej

W dniu 15 lutego odbyło się szkolenie on-line dla pracowników Aglomeracji Opolskiej. Podczas spotkania zaprezentowane zostały funkcjonalności Banku Danych Lokalnych, Dziedzinowych Baz Wiedzy oraz nowa odsłona systemu STRATEG. Szkolenie było także okazją do dyskusji na temat tego jak pandemia Covid-19 wpłynęła na statystyki demograficzne i gospodarcze.


Opole, 11 stycznia
Szkolenie dla studentów Uniwersytetu Opolskiego

W dniu 11 stycznia odbyło się szkolenie on-line dla studentów Uniwersytetu Opolskiego. Podczas spotkania omówiona została procedura zakładania działalności gospodarczej oraz zaprezentowano rejestr REGON.



2021

 

Głubczyce, 7 lipca
Wystawa plenerowa „Spisy ludności – wczoraj i dziś”

​W dniu 7 lipca br. nastąpiła inauguracja wystawy plenerowej „Spisy ludności – wczoraj i dziś". Wystawa została zaprezentowana w dwóch z 14 zaplanowanych punktach województwa tj. w Opolu na Placu Jana Pawła II i na głubczyckim Rynku. Początek wystawy był okazją do promocji NSP 2021 oraz utworzenia mobilnych punktów spisowych, w których pracownicy Urzędu  pomagali mieszkańcom Opola i Głubczyc w samospisie.


Kędzierzyn-Koźle, 13 maja
Dzień Spisu u Seniorów

​W ramach prowadzonej akcji promocyjnej NSP 2021 pracownicy US Opole zorganizowali 13 maja 2021 r.  „Dzień Spisu” w siedzibie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu. W trakcie spotkania Pani Danuta Michoń z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych i Pan Robert Klosa pomagali emerytom i rencistom wywiązać się z obowiązku spisowego.


Opole, 12 maja
NSP 2021 - pomoc dla osób wykluczonych cyfrowo

W dniu 12 maja 2021 r. przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Opolu Panie Maria Mołodowicz, Danuta Michoń i Małgorzata Kania z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych odwiedziły DOM NADZIEI - Dzienne Centrum Pomocy Osobom Bezdomnym i Ubogim w Opolu, gdzie udzielili wsparcia osobom wykluczonym cyfrowo i bezdomnym w wypełnianiu aplikacji spisowej.


Opole, 20 kwietnia
NSP 2021 – pomoc dla osób ze szczególnymi potrzebami

​W ramach pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami, Panie Maria Mołodowicz i Hanna Sterniuk-Mościcka z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych pomagały w realizacji obowiązku spisowego członkom Polskiego Związku Niewidomych z Opola i powiatu opolskiego.
W czasie spotkania w Centrum Rehabilitacji Osób z Dysfunkcją Wzroku INTEGRA w Opolu, pracownice Urzędu Statystycznego w Opolu spisały ponad 30 osób, a ponieważ chętnych do skorzystania z pomocy jest dużo więcej umówiły się na ponowną wizytę.


Opole, 18 marca
Wykład pt: "Statystyczny obraz zmian społecznych i gospodarczych w czasie pandemii COVID-19."

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie przeobrażeniami w gospodarce i życiu społecznym zachodzącymi w warunkach epidemicznych pani dr hab. Edyta Szafranek konsultant w Urzędzie Statystycznym w Opolu przedstawiła prezentację pt. Statystyczny obraz zmian społecznych i gospodarczych w czasie pandemii COVID-19 podczas  seminarium akademickiego, które zorganizowane zostało Politechnikę Opolską dnia 18 marca 2021 r.
​Głównymi adresatami seminarium byli pracownicy naukowi oraz studenci kierunków Administracja, Ekonomia i Zarządzanie. Przedstawiona problematyka była dla tej grupy odbiorców niezwykle interesująca, gdyż na podstawie monitorowania sytuacji społeczno-gospodarczej możliwe jest podejmowanie decyzji strategicznych, planistycznych, co jest domeną zawodową absolwentów tych kierunków studiów. Uczestnicy spotkania wykazali zainteresowanie zakresem badań statystycznych, dzięki którym możliwe jest aktualizowanie stanu wiedzy o zmianach zachodzących w otaczającej rzeczywistości.
Temat prezentacji wzbudził również zainteresowanie mediów, a rozmowa na ten temat została opublikowana na antenie Radio Doxa (Radio Doxa - Audycje - Kampus Opole).


Opole, 9 marca
Dzień Statystyki Polskiej

Z okazji Dnia Statystyki Polskiej Urząd Statystyczny w Opolu zorganizował dla pracowników konkurs fotograficzny  pt. "Opolszczyzna w obiektywie." Celem konkursu było stworzenie „foto bazy" o najciekawszych miejscach Opolszczyzny, wyłonienie najlepszych zdjęć, publikowanie zdjęć na okładkach wydawanych publikacji przez Urząd Statystyczny w Opolu oraz Główny Urząd Statystyczny.



2020

Opole, 20 października
Światowy Dzień Statystyki

Dnia 20.10.2020 r. obchodziliśmy Trzeci Światowy Dzień Statystyki. Celem obchodów Światowego Dnia Statystyki jest podkreślenie roli statystyki w procesie decydowania o kierunkach rozwoju gospodarczego i społecznego, popularyzację wiedzy statystycznej wśród społeczeństwa oraz wzmocnienie zaufania do statystyki publicznej.
Z okazji Światowego Dnia Statystyki zrealizowaliśmy następujące działania:

  • zamieszczona została informacja na stronie internetowej US Opole
  • przygotowana została Infografika,
  • opublikowane zostały posty na FB,
  • zorganizowaliśmy zabawę z nagrodami,
  • wysłany został Newsletter do ponad 500 odbiorców.

Opole, 21 września
Konferencja „Nowe wyzwania – rynek pracy w czasie zagrożenia epidemicznego”

21 września Pani Edyta Szafranek Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Opolu uczestniczyła w konferencji „Nowe wyzwania – rynek pracy w czasie zagrożenia epidemicznego". Urząd Statystyczny był partnerem w organizacji tej konferencji, a Pani Edyta Szafranek wzięła udział w debacie w roli eksperta przedstawiając sytuację gospodarki województwa opolskiego w czasie pandemii COVID-19.


Prószków, 1-30 kwietnia
Konkurs dla szkół podstawowych w gminie Prószków

W ramach akcji promującej II Spis Próbny przed NSP 2021 zorganizowany został konkurs dla uczniów szkół podstawowych na terenie gminy Prószków.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów w różnych grupach wiekowych:

  • dla klasy I-III pt. „Rozszyfruj wiadomość"
  • dla klasy IV-VI pt. „Uśmiechnięta statystyka"
  • dla klasy VII-VIII pt. „Spisowe łamigłówki"
  • oraz dla wszystkich uczniów  „Spisowe fantazje".

Opole, 9 marca
Dzień Statystyki Polskiej

W dniu 9 marca 2020 roku z okazji Dnia Statystyki Polskiej po raz kolejny zorganizowany został Dzień Otwarty Urzędu Statystycznego w Opolu. W tym roku obchody Dnia Statystyki Polskiej koncentrowały się wokół spisów powszechnych. Przedstawiona została prezentacja dotycząca historii spisów powszechnych oraz znaczenia zebranych informacji dla życia społecznego, gospodarczego oraz polityki rozwoju. Ponadto zaprezentowane zostały informacje o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 oraz o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.


2019

Kędzierzyn-Koźle, 13 listopada 
XXIV Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe

W dniu 13 listopada 2019 r. Pani Edyta Szafranek Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Opolu oraz Pani Danuta Michoń główny specjalista w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych uczestniczyły w XXIV Kędzierzyńsko-Kozielskim Seminarium Naukowym pt. „Kędzierzyn-Koźle miasto w procesie transformacji – 25 lat później" zorganizowanym przez Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej w organizacji, pod patronatem naukowym Uniwersytetu Opolskiego – Instytutu Nauk Pedagogicznych. Seminarium odbyło się w nowo oddanych salach Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Podjęta tematyka Seminarium nawiązywała do pierwszego seminarium z maja 1994 r., ale również do wydarzeń, zjawisk, które miały miejsce w ciągu ostatnich 25 lat. Jednym z prelegentów była Pani Edyta Szafranek, która wygłosiła referat „Przeobrażenia społeczno-gospodarcze Kędzierzyna-Koźla w okresie transformacji", obejmujący m.in. analizę zmian zasobów i struktury ludności, ruchu naturalnego i migracyjnego, zmian liczby i struktury podmiotów gospodarczych, pracujących oraz dojazdów do pracy w ponad 20-letniej retrospekcji.


Wrocław, 24 października

W dniu 24 października 2019 r. starszy specjalista z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Opolu Magdalena Skalik uczestniczyła w konferencji naukowej pt. „Samorząd terytorialny. Społeczeństwo. Gospodarka. Przestrzeń" zorganizowanej przez Katedrę Gospodarki Przestrzennej i Administracji Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Urząd Statystyczny we Wrocławiu oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

​Celem konferencji była prezentacja dorobku środowiska naukowego, wyników badań prowadzonych przez statystykę publiczną, a także przegląd dobrych praktyk i dyskusja na temat przemian społecznych, gospodarczych i przestrzennych zachodzących zarówno na poziomie regionalnym, jak i lokalnym.
W trakcie konferencji Magdalena Skalik wystąpiła z referatem „Osoby starsze w województwie opolskim. Monitoring jako warunek skutecznej realizacji polityki rozwoju w regionie".​


Europejski Dzień Statystyki, 14 października

W dniu 14 października br. w Auli Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego odbyło się Seminarium pod hasłem „Zalety i ograniczenia zastosowania statystyki w badaniach naukowych i praktyce gospodarczej". Organizatorem Seminarium był Urząd Statystyczny w Opolu, we współpracy z Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Opolskiego. W Seminarium udział wzięli pracownicy badawczo-dydaktyczni oraz studenci UO.

Podczas Seminarium omówione zostały następujące zagadnienia:

• zadania statystyki publicznej oraz istota tajemnicy statystycznej;

• historia spisów powszechnych oraz ich znaczenie dla życia społecznego i gospodarczego;

• zakres i dostępność zasobów statystyki publicznej;

• zasady i metody obliczania wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych;

• procedura rejestracji działalności gospodarczej oraz dostęp do zasobów rejestru REGON.

Ponadto przedstawione zostały warunki uczestnictwa w konkursie na najlepszą pracę magisterską i doktorską z zakresu statystyki z jednoczesnym zachęceniem studentów do udziału w konkursie.

Prelegentami byli pracownicy Urzędu Statystycznego mający duże doświadczenie w realizacji zadań wchodzących w zakres omawianych zagadnień.


Opole, 24 września
Posiedzenie Parlamentu Euroregionu Pradziad

W dniu 24 września br. Pani Maria Mołodowicz kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Opolu uczestniczyła w posiedzeniu Parlamentu Euroregionu Pradziad, które było połączone z międzynarodową konferencją podsumowującą analizę sytuacji społecznej i gospodarczej Euroregionu Pradziad. 

Obrady Parlamentu otworzył Pan Radosław Roszkowski przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad, następnie Pan Milan Raca przedstawiciel strony czeskiej oraz Pan Radosław Roszkowski dokonali podsumowania zrealizowanych projektów po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Zasłużonym dla rozwoju współpracy polsko-czeskiej w Euroregionie Pradziad w 2019 r. zostały wręczone "Medale Honorowych Euroregionu Pradziad".

Przedstawicielka Urzędu Statystycznego w Opolu wygłosiła referat nt. sytuacji demograficznej w Euroregionie Pradziad w latach 1998-2017 oraz dokonała promocji wydanej we współpracy z urzędami statystycznymi w Ostrawie i Ołomuńcu publikacji pt. Analiza sytuacji społecznej i gospodarczej obszaru Euroregionu Pradziad.


Opole, 13 września
Salon Maturzystów

W dniu 13 września 2019 r. na Politechnice Opolskiej zorganizowano Salon Maturzystów - imprezę o charakterze edukacyjnym dla maturzystów z województwa opolskiego.

Uczestnictwo w Salonie Maturzystów umożliwiło dotarcie do nowego grona zainteresowanych zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi przez Urząd. Promowany był także Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań oraz Spis Rolny.


Opole, 5 września
XIX Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych

W dniu 5 września 2019 r. Urząd Statystyczny w Opolu wziął udział w XIX Dniach Osób Niepełnosprawnych - „Jarmark Niezwykłości". Od kilku lat wydarzenie to skupia organizacje, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych i propagują idee równych szans.


Warszawa, 3-5 lipca
Konferencja naukowa MET2019

W dniach  3-5 lipca 2019 r. Panie Danuta Michoń oraz Katarzyna Widera z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Opolu uczestniczyły w Konferencji naukowej MET2019, poświęconej nowatorskim podejściom badawczym i osiągnięciom współczesnej metodologii badań statystycznych. Podczas konferencji zaprezentowano referat pt: " Analiza przestrzenna potencjału gmin województwa opolskiego w latach 2000–2017".


Opole, 2 czerwca
Piknik Naukowy

W dniu 2 czerwca 2019 r. na Placu Kopernika w Opolu odbył się Piknik Naukowy w ramach trwającego XVII Opolskiego Festiwalu Nauki. Podczas pikniku zapewniono wiele atrakcji oraz ciekawostek statystycznych. Największym zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny – zabawa polegała na losowaniu pytań z poszczególnych dziedzin statystyki. Jej celem było nie tylko sprawdzenie posiadanej wiedzy o społeczeństwie, gospodarce i środowisku, ale również zdobycie nowych informacji nt. otaczającego nas świata. Gra angażowała każdego uczestnika bez względu na wiek, wywoływała dużo radości, ale też aktywizowała do zadawania kolejnych pytań. Uczestnicy byli zachwyceni pomysłem i domagali się powtórek. Przez cały czas można było również oglądać wystawę przygotowaną na okoliczność 230 Rocznicy Spisów Powszechnych w Polsce oraz informowano o trwających przygotowaniach do zbliżających się spisów.


Opole, 27 maja
Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja 2019 r. pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili szkolenie dla pracowników urzędów gmin oraz Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska. Podczas szkolenia, które  zostało zorganizowane w formie warsztatowej zaprezentowano funkcjonalności Banku Danych Lokalnych i Systemu Monitorowania Rozwoju STRATEG.


Opole, 10 maja
Dzień Otwarty Funduszy Europejskich

W dniu 10 maja Urząd Statystyczny po raz kolejny wziął udział w ogólnopolskiej akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”.  Zajęcia zorganizowano w sali szkoleniowej zmodernizowanej w ramach realizacji projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich – System Informacyjny Statystyki Publicznej – SISP-2.


Opole, 5-6 marca
Targi Edukacyjne EDU-Opole 2019

W dniach 5-6 marca 2019 r. pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Opolu po raz kolejny wzięli udział w Targach Edukacyjnych EDU-Opole. Podczas targów promowano ofertę edukacyjną Urzędu Statystycznego kierowaną do studentów, młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, uczniów gimnazjów i szkół podstawowych oraz nauczycieli.


Opole, 6,7 i 11 marca
Dni Otwarte z okazji Dnia Statystyki Polskiej

W dniach 6, 7 i 11 marca 2019 r. z okazji Dnia Statystyki Polskiej zorganizowaliśmy dni otwarte w Urzędzie Statystycznym w Opolu.

Z tej okazji obyły się następujące spotkania:

„Ja i Ty w liczbach statystyki" - zajęcia edukacyjne dla osób niepełnosprawnych.

„Spisy Ludności na przestrzeni lat" - zajęcia edukacyjne dla seniorów.

„Zasoby statystyki publicznej" - warsztaty komputerowe z baz i banków danych przeznaczone dla administracji publicznej.

„Akademia Małego Statystyka" - zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej klasy I-III.



2018

Opole, 6 września
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych

W dniu 6 września 2018 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Opolu uczestniczyli w Festynie Niezwykłości, zorganizowanym z okazji XVIII Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Opolskiego oraz Prezydent Miasta Opola.

Podczas festynu w formie zabaw i gier pracownicy Urzędu informowali, że statystyka publiczna nie zna barier. Największym zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny. Zabawa polegała na losowaniu pytań z poszczególnych dziedzin statystyki. Pytania były dostosowane do profilu uczestników festynu, a każdy po udzieleniu odpowiedzi otrzymywał statystyczny upominek. Do zabawy zachęcał także GUŚ.


Opole, 16 czerwca
OPOLAGRA

W dniu 16 czerwca br. pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych prowadzili akcję promocyjną badań ankietowych  podczas Wystawy Maszyn Rolniczych Opolagra w Kamieniu Śląskim. Informowano o terminach, metodach, zakresie tematycznym badań ze szczególnym zwróceniem uwagi na badania rolnicze realizowane w czerwcu i lipcu br.


Opole, 13 maja
Piknik Statystyczny

W dniu 13 maja 2018 r. na Błoniach Politechniki Opolskiej Urząd Statystyczny w Opolu zorganizował Piknik Statystyczny z okazji 100-lecia Głównego Urzędu Statystycznego. Podczas pikniku zapewniono wiele atrakcji m. in.: gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, ciekawostki statystyczne, a także relaks ze statystyką. Największym zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny – zabawa polegała na losowaniu pytań z poszczególnych dziedzin statystyki. Pytania były dostosowane do wieku graczy i każdy uczestnik zabawy otrzymywał nagrodę rzeczową. Najmłodszych uczestników pikniku bawił GUŚ, który rozdawał balony i pozował do zdjęć.

Zapewniono również możliwość rozwiązywania zadań, quizów i zagadek związanych ze statystyką na przygotowanych stanowiskach komputerowych. W trakcie pikniku ogłoszone zostały wyniki konkursów: plastycznego „Statystyka nie jest mi obca" i poetyckiego „Statystyka okiem poety".

W pikniku wzięli udział licznie przybyli mieszkańcy Opola oraz pracownicy Urzędu wraz z rodzinami.

Materiał opracowany przez TVP Opole - w trakcie pikniku statystycznego.


Łosiów, 12 maja
Targi ogrodnicze "Wiosna Kwiatów"

W dniu 12 maja 2018 r. pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych wzięli udział w Targach Ogrodniczych „Wiosna Kwiatów", zorganizowanych przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Podczas trwania targów pracownicy przeprowadzili akcję promocyjną badań ankietowych ze szczególnym uwzględnieniem badań rolniczych oraz zachęcali do udziału w badaniach statystycznych. Pracownicy informowali uczestników targów o terminach, metodach, zakresie tematycznym badań jak również o możliwości weryfikacji tożsamości ankieterów statystycznych.


Opole, 9 marca
Dzień Otwarty w Urzędzie Statystycznym w Opolu

W dniu 9 marca z okazji Dnia Statystyki Polskiej po raz kolejny zorganizowano Dzień Otwarty Urzędu Statystycznego w Opolu. W tym dniu rozpoczęliśmy również obchody 100. rocznicy utworzenia Głównego Urzędu Statystycznego. Z tej okazji przygotowana została prezentacja pt. "Statystyka wczoraj i dziś", wystawa okolicznościowa dot. historii spisów powszechnych oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń. Ogłoszony został również konkurs "Statystyka okiem poety" na wiersz dot. statystyki przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podczas dnia otwartego m. in. przeprowadzone zostały warsztaty z zakresu zasobów informacyjnych statystyki publicznej, a także panel dyskusyjny dla studentów na temat analizy i metod prezentacji danych statystycznych. Ogłoszony został także konkurs plastyczny dla dzieci pracowników naszego Urzędu pn. "Statystyka nie jest mi obca".

Podjęte działania miały na celu upowszechnienie zasobów informacyjnych statystyki publicznej oraz popularyzację wiedzy statystycznej wśród społeczeństwa.

Obchody Dnia Statystyki Polskiej spotkały się z dużym zainteresowaniem gości indywidualnych, studentów oraz mediów lokalnych, co zaowocowało licznymi wywiadami.


Opole, 6 marca
Targi Edukacyjne w Opolu

W dniu 6 marca br. pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Opolu wzięli udział w Targach Edukacyjnych EDU 2018.

Podczas targów została zaprezentowana oferta edukacyjna kierowana  do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół podstawowych. Uczestnictwo w targach umożliwiło dotarcie do nowych zainteresowanych zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi przez Urząd.



2017

 

Opole, 15 grudnia
Data Stewards Day

W dniu 15.12.2017 r. przedstawiciel Urzędu Statystycznego w Opolu, Magdalena Skalik – starszy specjalista z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych uczestniczyła w seminarium organizowanym przez PZU z okazji Data Stewards Day.

W ramach sesji panelowej wygłosiła referat pt. Zasoby informacyjne statystyki publicznej, pozostali prelegenci, w swych wystąpieniach podejmowali zagadnienia związane z jakością danych, zarządzaniem danymi w organizacji oraz zaprezentowali obszar działań zespołu Data Steward.


Opole, 30 czerwca
VII spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem

Dnia 30 czerwca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyło się VII spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem. Z ramienia Urzędu Statystycznego w Opolu w spotkaniu uczestniczyła Janina Kuźmicka Dyrektor Urzędu oraz pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Podczas spotkania zostały omówione kwestie związane z bieżącą pracą Jednostki Ewaluacyjnej i Opolskiego Obserwatoriom Terytorialnego, w tym m.in.:

  • raport z monitoringu Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego do 2020 r.;
  • podsumowanie prac i prezentacja raportu o rozwoju społeczno-gospodarczym i przestrzennym, pn. Województwo opolskie – stan i trendy rozwojowe. Raport za okres 2008-2015;
  • podsumowanie realizacji badania ewaluacyjnego pn. Ewaluacja bieżąca kryteriów i systemu wyboru projektów RPO WO 2014–2020;
  • zadania do realizacji przez Jednostkę Ewaluacyjną i Opolskie Obserwatorium Terytorialne.

Opole, 23 czerwca
Konferencja naukowa pt. "Informacja – dobro publiczne czy prywatne? Od nadmiaru do umiaru."

W dniu 23 czerwca br. Janina Kuźmicka dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu oraz pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych uczestniczyli w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. Informacja – dobro publiczne czy prywatne? Od nadmiaru do umiaru. Konferencja została zorganizowana przez Zakład Ekonomiki Informacji Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Bibliotekę Główną Politechniki Opolskiej.

Celem konferencji było propagowanie idei tworzenia, rozpowszechniania, udostępniania i wykorzystywania informacji o wysokiej jakości w środowisku informacyjnym. Prelegenci poruszyli zagadnienia związane z metodami i narzędziami umożliwiającymi selektywne działania wobec informacji publicznej i prywatnej. Podczas konferencji gł. specjalista Ewa Natrońska-Komar wygłosiła referat pt. Statystyka publiczna wobec potrzeb informacyjnych, który wpisał się w formułę przedmiotowej konferencji.

W obradach konferencji uczestniczyli pracownicy naukowi oraz pracownicy bibliotek zainteresowani znaczeniem informacji zarówno w obszarze publicznym jak i prywatnym.


Opole, 18 maja
Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w Urzędzie Statystycznym w Opolu

W dniu 18 maja 2017 r. w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Urzędzie Statystycznym w Opolu zostały przeprowadzone warsztaty komputerowe z Banku Danych Lokalnych, Systemu Monitorowania Rozwoju STRATEG i Portalu Geostatystycznego - produktów będących efektem projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich. W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 osób - studenci Uniwersytetu Opolskiego oraz osoby indywidualne. Warsztaty zorganizowano w sali szkoleniowej zmodernizowanej w ramach realizacji projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich – System Informacyjny Statystyki Publicznej – SISP-2.


Opole, 16 maja
X Konferencja Naukowa Miasta XXI Wieku - Koncepcje oraz idee rozwoju i planowania miast: wyzwania - projekty - możliwości

W dniu 16.05.2017 r. przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Opolu: Monika Bartel Kierownik Wydziału Organizacji i Rejestrów oraz Magdalena Skalik Starszy Specjalista z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych uczestniczyły w X Konferencji Naukowej Miasta XXI Wieku – Koncepcje oraz idee rozwoju i planowania miast: wyzwania – projekty – możliwości. Organizatorem konferencji była katedra Geografii Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego.

W ramach sesji panelowych dyskutowano nad przeobrażeniami społeczno-gospodarczymi miast oraz przeobrażeniami przestrzeni miejskiej. W sesji panelowej Miasta i ich obszary funkcjonalne jako bieguny wzrostu Pani Magdalena Skalik wygłosiła referat pt. Miasta powiatowe województwa opolskiego jako subregionalne bieguny wzrostu.

Konferencji towarzyszyły studenckie warsztaty, których celem było opracowanie diagnozy oraz wskazanie kierunków rozwoju przestrzennego i społeczno-gospodarczego m. Opola w kontekście wyzwań określonych w Krajowej Polityce Miejskiej.


Opole, 9-10 maja
Targi Edukacyjne EDU-Opole

W dniach 9-10 maja 2017 r. pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Opolu po raz kolejny wzięli udział w Targach Edukacyjnych EDU-Opole. Podczas targów Hanna Sterniuk-Mościcka, Krystyna Buczko oraz Ewa Natrońska-Komar promowały ofertę edukacyjną Urzędu Statystycznego kierowaną do studentów, młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, uczniów gimnazjów i szkół podstawowych oraz nauczycieli. Jednocześnie informowano zainteresowanych o nowoczesnych rozwiązaniach systemowych udostępniania danych statystycznych. Uczestnictwo w targach było okazją dotarcia do szerokiego grona kadry pedagogicznej i uczniów.


Opole, 15 marca
VI spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem

W dniu 15 marca 2017 r. w Opolskim Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyło się VI spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem. W spotkaniu Grupy wzięli udział pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych: Maria Mołodowicz i Magdalena Skalik.
Podczas spotkania:

  • przedstawiono informacje dotyczące realizacji badania ewaluacyjnego pn. Ewaluacja bieżąca kryteriów i systemu wyboru projektów RPO województwa opolskiego 2014-2020,
  • poinformowano o przyjęciu zaktualizowanego Planu ewaluacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020,
  • zaprezentowano główne wnioski z badania zrealizowanego przez Ministerstwo Rozwoju pn. Wpływ polityki spójności na rozwój społeczno-gospodarczy Polski i regionów w latach 2004-2015,
  • przekazano do konsultacji projekt Planu badań, analiz i ekspertyz na 2017 r.  Opolskiego Obserwatorium Terytorialnego,
  • zaprezentowano projekt Raportu o rozwoju społecznym, gospodarczym i przestrzennym województwa opolskiego realizowanego przez Opolskie Obserwatorium Terytorialne.

Opole, 9 marca
Dzień Otwarty Urzędu Statystycznego

Z okazji Dnia Statystyki Polskiej, 9 marca 2017 r. po raz kolejny zorganizowano Dzień Otwarty Urzędu Statystycznego w Opolu, w ramach którego przeprowadzono warsztaty dla przedstawicieli administracji publicznej, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz innych zainteresowanych osób. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się z organizacją i zadaniami służb statystyki publicznej, zasadami rejestracji działalności gospodarczej oraz rozwiązaniami technicznymi usprawniającymi udostępnianie danych m.in. z systemem monitorowania STRATEG, BDL.

Podjęte działania miały na celu kształtowanie przyszłych postaw potencjalnych respondentów i budowanie społecznej akceptacji prowadzonych badań statystycznych oraz  były okazją do popularyzacji wiedzy statystycznej wśród społeczeństwa.

Obchody Dnia Statystyki Polskiej spotkały się z dużym zainteresowaniem mediów lokalnych, co zaowocowało licznymi wywiadami.


Opole, 27 lutego
Spotkanie Opolskiej Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych

W dniu 27 lutego br. w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim pod przewodnictwem Pani Violetty Porowskiej Wicewojewody Opolskiego odbyło się spotkanie członków Opolskiej Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych, podczas którego dokonano aktualizacji priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej przyjętych przez Wojewodę Opolskiego na okres od 30.06 2016 r. do 31.12 2018 r.

Z ramienia Urzędu Statystycznego w Opolu w dyskusji udział wzięła pani Sylwia Hulbój starszy specjalista w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych.



2016

 

Opole, 20 października
Europejski Dzień Statystyki

Z okazji Europejskiego Dnia Statystyki, w Urzędzie Statystycznym w Opolu zorganizowane zostały warsztaty, w trakcie których pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych prezentowali możliwości jakie daje użytkownikom korzystanie z nowoczesnych rozwiązań systemowych usprawniających udostępnianie informacji.
W warsztatach wzięli udział przedstawicie administracji publicznej, kadra naukowa oraz studenci z Politechniki Opolskiej.
Wydarzenie stanowiło dobrą okazję do upowszechniania zasobów informacyjnych statystyki publicznej poprzez media lokalne - Radio Opole.


Opole, 18 października
V Spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyło się V spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem. Z ramienia Urzędu Statystycznego w Opolu w spotkaniu udział wzięły starszy specjalista Sylwia Hulbój oraz główny specjalista Danuta Michoń  w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych.
Przedmiotem spotkania były kwestie związane z aktualizacją Planu ewaluacji Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Pan Waldemar Zadka Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO zaprezentował prawne podstawy aktualizacji, zakres planowanych zmian oraz harmonogram aktualizacji.


Opole, 17–18 października
Kongres Samorządowy – Opole 2016

W dniach 17–18 października 2016 r. w Opolu odbył się Kongres Samorządowy – Opole 2016. Kongres Samorządowy to unikatowa w skali kraju platforma wymiany doświadczeń i kompetencji wśród przedstawicieli samorządu terytorialnego w Polsce, poświęcona nowoczesnym technologiom oraz zaawansowanym procesom biznesowym w służbie poprawy jakości warunków życia polskiego społeczeństwa. Głównym celem Kongresu jest wsparcie polskich samorządów w realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju na drodze do nowoczesnej, silnej społecznie oraz gospodarczo Polski. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli rządu i samorządów, przedsiębiorców oraz pracowników naukowych. Z Urzędu Statystycznego w Opolu w Kongresie uczestniczyła Maria Mołodowicz.

Kongres Samorządowy został zorganizowany przez Urząd Miasta Opola, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Głównymi prelegentami byli Wiceprezes Rady Ministrów dr Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ministrowie Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej oraz Marek Gróbarczyk Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także Jadwiga Emilewicz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.


Opole, 30 czerwca
Opolski Salon Maturzystów Perspektywy 2016

Na Politechnice Opolskiej zorganizowano  X Salon Maturzystów  imprezę o charakterze edukacyjnym dla maturzystów z Opola i województwa opolskiego.
W trakcie trwania Salonu główny specjalista Ewa Natrońska-Komar oraz starszy specjalista Sylwia Hulbój zaprezentowały ofertę edukacyjną skierowaną zarówno do młodzieży, jak i nauczycieli oraz środowiska akademickiego. Uczestnictwo w Salonie Maturzystów umożliwiło dotarcie do nowego grona zainteresowanych zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi przez Urząd. Promowana była również Olimpiada Statystyczna.


Opole, 22 czerwca
Spotkanie Opolskiej Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych

W dniu 22 czerwca br. w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim pod przewodnictwem Pani Violetty Porowskiej Wicewojewody Opolskiego odbyło się spotkanie członków Opolskiej Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych. Z ramienia Urzędu Statystycznego w obradach udział wzięła Sylwia Hulbój – starszy specjalista w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych.
Celem spotkania było ustalenie Priorytetów dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej dla województwa opolskiego.


Opole, 17 czerwca
IV Spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyło się IV spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem. Z ramienia Urzędu Statystycznego w Opolu w spotkaniu udział wzięły starszy specjalista Sylwia Hulbój oraz główny specjalista Danuta Michoń  w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych.
Celem spotkania było podsumowanie ostatnio przeprowadzonych prac Jednostki Ewaluacyjnej  i Opolskiego Obserwatorium Terytorialnego. Pani Maja Michniewicz oraz pani Dorota Matuszewska inspektorzy w Referacie Badań i Ewaluacji w Departamencie Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO przedstawiły wyniki badań: „Przegląd i ocena działań służących włączeniu społecznemu i zawodowemu oraz identyfikacja skutecznych i trwałych rozwiązań możliwych do wdrożenia w ramach RPO WO 2014–202” oraz „Ewaluacja bieżąca kryteriów i systemu wyboru projektów RPO WO 2014–2020”. Ponadto kierownik Referatu Badań i Ewaluacji UMWO Jagoda Sokołowska omówiła działalność badawczo-analityczną Krajowego i Opolskiego Obserwatorium Terytorialnego w 2016 r. Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Waldemar Zadka podsumował analizy w zakresie dostępności opieki nad dziećmi do lat 3 i miejsc wychowania przedszkolnego w województwie opolskim.

W ramach sieciowania współpracy z obserwatoriami funkcjonującymi w regionie pan Maciej Filipowicz inspektor wojewódzki w Obserwatorium Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu zreferował  doświadczenia badawcze i plany na przyszłość Obserwatorium Rynku Pracy, natomiast Pan Adam Kijak główny specjalista ds. badań i analiz w Obserwatorium Polityki Społecznej w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Opolu przybliżył funkcjonowanie Obserwatorium Polityki Społecznej w perspektywie do 2020 roku.

Na zakończenie spotkania pani Nikola Janusek-Krysińska Podinspektor w Referacie Badań i Ewaluacji Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO zaprezentowała wyniki ankiety diagnozującej potrzeby badawcze, zasoby wiedzy oraz opinię interesariuszy Opolskiego Obserwatorium Terytorialnego na temat jego planowanej działalności w okresie do 2020.


Opole, 12 czerwca
XIV Opolski Festiwal Nauki

W dniu 12 czerwca br. główny specjalista Ewa Natrońska-Komar, referendarz statystyk Hanna Sterniuk-Mościcka oraz starszy specjalista Sylwia Hulbój uczestniczyły w XIV Opolskim Festiwalu Nauki, którego celem była popularyzacja i upowszechnianie nauki wśród mieszkańców Opola, Opolszczyzny i innych województw. W trakcie pikniku naukowego, który odbył się na błoniach Politechniki Opolskiej przedstawiciele opolskich placówek naukowych, kulturalnych, i edukacyjnych prezentowali swoje osiągnięcia. Pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych wpisując się w te działania zorganizowali stoisko popularyzujące zasoby informacyjne statystyki publicznej, ofertę edukacyjną szkoleń i warsztatów oraz promujące badania ankietowe realizowane przez statystykę publiczną. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczestników w każdym wieku. Dla najmłodszych uczestników przygotowano m.in. interaktywne quizy oraz zabawy a dla nieco starszych ciekawostki statystyczne.


Kamień Śląski, 10–11 czerwca
Targi rolnicze Opolagra 2016

Kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz oraz starszy specjalista Sylwia Lew oraz specjaliści Joanna Biernacka i Beata Dzierżanowska w dniach 10–11 czerwca br. podczas zorganizowanej w Kamieniu Śląskim Wystawy Maszyn Rolniczych Opolagra 2016 przeprowadziły akcję promocyjną badań ankietowych w tym badań rolniczych ze szczególnym zwróceniem uwagi na realizowane w czerwcu i lipcu br. badanie struktury gospodarstw rolnych. Zorganizowano stoisko, na którym znalazły się m.in. ulotki informacyjne o badaniach ankietowych, działaniach prowadzonych w ramach edukacji statystycznej jak również foldery dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej województwa. Odwiedzający informowani byli o terminach, metodach,  zakresie tematycznym badań jak również o możliwości weryfikacji tożsamości ankieterów statystycznych.


Opole, 13 maja
Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Urząd Statystyczny w Opolu włączył się w obchody Dni Otwarte Funduszy Europejskich organizując w dniu 13 maja 2016 r. spotkania, podczas których promowano produkty powstałe w ramach realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczyło około 70 osób – m. in. uczniowie Technikum Ekonomicznego i Publicznej Szkoły Podstawowej.

W trakcie spotkania dla uczniów technikum zorganizowano warsztaty, w ramach których pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych prezentowali możliwości jakie daje użytkownikom skorzystanie z Banku Danych Lokalnych, systemu STRATEG oraz Portalu Geostatystycznego – produktów będących efektem projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich.
Dla młodszych uczestników przeprowadzono konkurs z nagrodami oraz zapoznano z zasadami gier znajdujących się na Portalu Edukacyjnym.
Spotkania zorganizowano w sali szkoleniowej zmodernizowanej w ramach realizacji projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich – System Informacyjny Statystyki Publicznej – SISP-2.


Łosiów, 7 maja
Targi Ogrodnicze „Wiosna Kwiatów 2016”

Kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz oraz główny specjalista Ewa Natrońska-Komar wzięły udział w Targach Ogrodniczych „Wiosna Kwiatów 2016”, zorganizowanych przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.
Podczas trwania targów ogrodniczych pracownicy przeprowadzili akcję promocyjną badań ankietowych, w tym badań rolniczych oraz zachęcali do aktywnego w nich udziału. Udzielali m.in.  informacji o możliwości weryfikacji tożsamości ankieterów statystycznych.


Opole, 12 kwietnia
Spotkanie Opolskiej Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych

W dniu 12 kwietnia br. w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim pod przewodnictwem Pani Violetty Porowskiej Wicewojewody Opolskiego odbyło się spotkanie członków Opolskiej Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych. Z ramienia Urzędu Statystycznego w obradach udział wzięła starszy specjalista w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych Sylwia Hulbój.

Celem spotkania było omówienie oraz analiza uwag zgłoszonych do dokumentu opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia „Mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego dla województwa opolskiego”.


Opole, 10 marca
Targi Edukacyjne EDU-Opole

W dniu 10 marca br. pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Opolu wzięli udział w Targach Edukacyjnych EDU-Opole.
Podczas targów główny specjalista Ewa Natrońska-Komar oraz referendarz statystyk Hanna Sterniuk-Mościcka promowały ofertę edukacyjną Urzędu Statystycznego kierowaną zarówno do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych jak również uczniów gimnazjów i szkół podstawowych. Jednocześnie informowały zainteresowanych o nowoczesnych rozwiązaniach systemowych udostępniania danych statystycznych.

Uczestnictwo w targach było okazją dotarcia do szerokiego grona kadry pedagogicznej i uczniów oraz zaprezentowania wydawnictw US i GUS.


Opole, 9 marca
Dzień Otwarty

Z okazji Dnia Statystyki Polskiej, 9 marca 2016 r. w Urzędzie Statystycznym w Opolu zorganizowany został Dzień Otwarty, w trakcie którego prezentowano m. in.:

  • zasoby informacyjne statystyki publicznej z zastosowaniem nowych rozwiązań systemowych usprawniających udostępnianie informacji,
  • zasady rejestracji działalności gospodarczej,
  • sposób notowania cen detalicznych, które są elementem specjalizacji Urzędu Statystycznego w Opolu,
  • organizację badań ankietowych realizowanych przez statystykę publiczną.

Jednocześnie zachęcano do korzystania z zajęć szkoleniowo-edukacyjnych prowadzonych systematycznie przez naszych pracowników i kierowane do szerokiego grona odbiorców.

Celem prowadzonych działań było kształtowanie przyszłych postaw potencjalnych respondentów i budowanie społecznej akceptacji prowadzonych badań statystycznych.

Poprzez szeroką akcję promocyjną w mediach lokalnych, wydarzenie stanowiło dobrą okazję do upowszechnienia zasobów informacyjnych statystyki publicznej.


Opole, 29 stycznia
III Spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyło się III spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem. Z ramienia Urzędu Statystycznego w Opolu udział wzięły Dyrektor Janina Kuźmicka, kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz oraz starsi specjaliści: Danuta Michoń, Magdalena Skalik, Elwira Kunicka oraz Sylwia Hulbój.

Celem spotkania było podsumowanie projektu Opolskiego Obserwatorium Terytorialnego dotyczącego monitorowania polityk publicznych. Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Waldemar Zadka przedstawił  zrealizowane zadania, m.in. dokonaną analizę przedsiębiorstw szybkiego wzrostu w województwie opolskim wg sekcji i działów, jak również główne wnioski płynące z różnych analiz wewnętrznych. Natomiast kierownik Referatu Badań i Ewaluacji UMWO Jagoda Sokołowska omówiła Plan Ewaluacji Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego na lata 2014-2020 oraz plan badań, analiz i ekspertyz na 2016 r. w zakresie rozwoju regionalnego województwa opolskiego.

W ramach przeglądu opracowań statystycznych pani Magdalena Skalik przedstawiła prezentację pt. „Prognoza ludności rezydującej dla Polski na lata 2015-2050”, a pani Danuta Michoń omówiła temat „Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w latach 2012-2014”.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie GSEiM jak również przedstawiciele administracji samorządowej, przedsiębiorstw, instytucji, ludzie nauki i eksperci. Spotkanie zakończyło się dyskusją oraz przekazaniem uczestnikom ankiety diagnozującej potrzeby badawcze interesariuszy, której wyniki pozwolą na odpowiednie ukierunkowanie prac OOT.

2015

 

Opole, 22 października
Opolska Wojewódzka Rada ds. Potrzeb Zdrowotnych

U Wojewody Opolskiego odbyło się inauguracyjne spotkanie Opolskiej Wojewódzkiej Rady do spraw Potrzeb Zdrowotnych, której  głównym zadaniem będzie współdziałanie z Wojewodą przy tworzeniu mapy potrzeb zdrowotnych oraz ustalaniu priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej.

Podczas spotkania wręczono akty powołania do Opolskiej Wojewódzkiej Rady do spraw Potrzeb Zdrowotnych oraz omówiono zadania i kwestie organizacyjne dot. funkcjonowania Rady. Przedstawicielem Urzędu Statystycznego w Opolu została Sylwia Hulbój starszy specjalista w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych.


Namysłów, 10 października
Seminarium Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego

Na zaproszenie Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu Janina Kuźmicka oraz główny specjalista w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych Ewa Natrońska-Komar, wzięły udział w seminarium szkoleniowym zorganizowanym dla dyrektorów szkół z województwa opolskiego.

Podczas spotkania zaprezentowany został Portal Informacyjny GUS i jego nowoczesne rozwiązania w kontekście wykorzystania zasobów statystyki publicznej w nauczaniu dzieci i młodzieży, w tym m.in. Bank Danych Lokalnych, System STRATEG oraz Dziedzinowe Bazy Wiedzy. W seminarium uczestniczyli również Opolski Kurator Oświaty oraz naczelnik Wydziału Oświaty Miasta Opola.

Prezentacja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem dyrektorów szkół, a tym samym nawiązaniem współpracy w zakresie edukacji dzieci i młodzieży.


Jarnołtówek, 8-9 października
Spotkanie  Regionalnych Obserwatoriów Terytorialnych  oraz Krajowego Obserwatorium Terytorialnego

Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu Janina Kuźmicka, kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz oraz starsi specjaliści w Ośrodku Danuta Michoń i Sylwia Hulbój, wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym w ramach współpracy Regionalnych Obserwatoriów Terytorialnych oraz Krajowego Obserwatorium Terytorialnego.

Spotkanie stanowiło forum do dyskusji poruszającej zagadnienia związane z monitorowaniem i prowadzeniem polityk rozwojowych w kontekście badań społeczno-gospodarczych. Wpisując się w zakres tematyczny spotkania pracownicy Urzędu Statystycznego w Opolu zaprezentowali referaty pt. „Nowości w Programie Badań Statystycznych Statystyki Publicznej na lata 2015 i 2016 oraz plany na 2017 r.” oraz „Uwagi metodyczne w opracowaniach statystycznych”.

W obradach uczestniczyli również przedstawiciele min. Infrastruktury i Rozwoju, Regionalnych Obserwatoriów Terytorialnych działających przy urzędach marszałkowskich odpowiedzialnych za monitorowanie sytuacji społeczno-gospodarczej regionów oraz pracownicy naukowi ze Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego.


Opole, 25 września
Opolski Salon Maturzystów Perspektywy 2015

Na Politechnice Opolskiej zorganizowano największą w województwie imprezę o charakterze edukacyjnym jakim jest Salon Maturzystów.

W trakcie trwania Salonu główny specjalista Ewa Natrońska-Komar oraz referendarz statystyk Hanna Sterniuk-Mościcka zaprezentowały ofertę edukacyjną skierowaną zarówno do młodzieży, jak i nauczycieli oraz środowiska akademickiego. Uczestnictwo w Salonie Maturzystów umożliwiło dotarcie do nowego grona zainteresowanych zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi przez Urząd.


Opole, 21 września
Konferencja Geograficzna dla nauczycieli geografii ze szkół województwa opolskiego

Główny specjalista Ewa Natrońska-Komar oraz referendarz statystyk Hanna Sterniuk-Mościcka z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych uczestniczyły w Konferencji Geograficznej zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.

Podczas konferencji wygłoszono referaty nt. zasobów informacyjnych statystyki publicznej w kontekście nauczania geografii.


Opole, 8 września
Polska Cyfrowa Równych Szans „Latarnicy”

W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie informacyjne podczas, którego dokonano prezentacji rezultatów projektu Polska Cyfrowa Równych Szans oraz planowanego na lata 2016-2018 nowego projektu edukacji cyfrowej mieszkańców Polski Cyfrowej 2020. Współorganizatorami spotkania byli: Wojewoda Opolski, Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” oraz Urząd Statystyczny w Opolu.

Spotkanie to było okazją do promocji nowoczesnych rozwiązań systemowych jakie oferuje statystyka publiczna na Portalu Informacyjnym Głównego Urzędu Statystycznego, w którym uczestniczyli Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu Janina Kuźmicka oraz pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych.  Główny specjalista Ewa Natrońska-Komar oraz starszy specjalista Sylwia Hulbój zaprezentowały m.in. narzędzia: System Informacji Skierowującej oraz Repozytorium Standardów Informacyjnych. Zapoznano również uczestników spotkania z funkcjonalnością Banku Danych Lokalnych, Bazy STRATEG, Portalu Geostatycznego oraz Dziedzinowych Baz Wiedzy.

Zaprezentowane nowoczesne rozwiązania systemowe wzbudziły zainteresowanie wśród uczestników, którzy licznie zgłosili chęć uczestnictwa w spotkaniach poświęconych tej tematyce.


Prószków, 15-16 czerwca
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zarządzanie rozwojem regionalnym i lokalnym: determinanty równoważenia rozwoju w perspektywie programowania 2014-2020”

W Opolu i Prószkowie k. Opola odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zarządzanie rozwojem regionalnym i lokalnym: determinanty równoważenia rozwoju w perspektywie programowania 2014-2020”, w której uczestniczyli pracownicy Urzędu Statystycznego w Opolu starszy specjalista w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych Elwira Kunicka i starszy specjalista w Ośrodku Statystyki Cen Danuta Michoń.

Organizatorami konferencji byli: Politechnika Opolska, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Instytut Śląski PIN w Opolu, a patronat objęli:  JM Rektor Politechniki Opolskiej prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf, Marszałek Województwa Opolskiego Pan Andrzej Buła, Komitet Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Zespół Zadaniowy KPZK PAN ds. Zintegrowanej Polityki Rozwoju Polski i Europy, Polskie Stowarzyszenie Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz Polska Akademia Nauk Oddział w Katowicach.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele polskich uczelni, uniwersytetów z Niemiec, Szkocji i Ukrainy. Gośćmi specjalnymi byli Ambasador Maroka Youns Tijani, Przewodniczący Regionu Marrakesz Ahmed Touizi oraz Rektor Uniwersytetu w Marrakeszu prof. Abdellatif Miraoui.

Wygłoszone referaty dotyczyły m.in. efektywnego przepływu wiedzy między ośrodkami naukowymi i gospodarczymi, modeli biznesu regionalnego, determinant równoważenia rozwoju społeczno-gospodarczego, problemów finansowania lokalnych gospodarek, instrumentów wspierania kreatywnych klastrów, funkcjonowania instytucji publicznych w sprawnym państwie, nowoczesnych narzędzi współrządzenia na przykładzie koncepcji Smart City oraz problematyki rynku pracy.


Kamień Śląski, 14 czerwca
Targi rolnicze Opolagra 2015

Pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych uczestniczyli w największej wystawie rolniczej południowej Polski Opolagra 2015, która odbyła się na lotnisku w Kamieniu Śląskim.

Podczas wystawy promowano badania ankietowe, w tym badania rolnicze oraz zachęcano do aktywnego w nich udziału.  Udzielano m.in. informacji dotyczących aktualnie prowadzonych badań oraz możliwości weryfikacji tożsamości ankieterów statystycznych.


Opole, 8 czerwca
Spotkanie przedstawicieli gmin Aglomeracji Opolskiej

Na zaproszenie Stowarzyszenia Aglomeracji Opolskiej główny specjalista Ewa Natrońska-Komar oraz starszy specjalista Sylwia Hulbój z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych wzięły udział w spotkaniu gmin członkowskich Aglomeracji.

Podczas spotkania zaprezentowany został Portal Informacyjny GUS oraz jego nowoczesne rozwiązania usprawniające proces upowszechniania informacji statystycznych.


Opole, 31 maja
XIII Opolski Festiwal Nauki

Kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz oraz główny specjalista Ewa Natrońska-Komar uczestniczyły w XIII Opolskim Festiwalu Nauki, którego celem było popularyzowanie i upowszechnianie nauki wśród mieszkańców Opola, Opolszczyzny i innych województw.

Podczas Festiwalu zorganizowano stoisko, popularyzując zasoby informacyjne statystyki publicznej, ofertę edukacyjną szkoleń i warsztatów oraz promując badania ankietowe realizowane przez statystykę publiczną.


Łosiów, 9 maja
Targi ogrodnicze „Wiosna Kwiatów”

Kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz oraz starszy specjalista w Wydziale Badań Ankietowych Anna Jaworska wzięły udział w targach ogrodniczych „Wiosna Kwiatów”, zorganizowanych przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Targi ogrodnicze stały się dobrą okazją do przeprowadzenia akcji promocyjnej badań rolniczych oraz informacji wynikowych pozyskanych z tych badań.


Opole, 19 marca
Uniwersytet II i III wieku

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu Janina Kuźmicka oraz kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz podczas spotkania promocyjno-edukacyjnego, wygłosiły dla słuchaczy Uniwersytetu II i III wieku prelekcje nt. sytuacji demograficznej i społeczno-gospodarczej województwa opolskiego oraz zasobów informacyjnych statystyki publicznej dostępnych na Portalu Informacyjnym GUS.


Opole, 9 marca
Dzień Otwarty w US Opole

Z okazji Dnia Statystyki Polskiej w Urzędzie Statystycznym w Opolu zorganizowany został „Dzień Otwarty Statystyki”. Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z zasobami informacyjnymi statystyki publicznej, zasadami rejestracji działalności gospodarczej, badaniami ankietowymi oraz specjalizacją Urzędu.

Zorganizowanym grupom młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej oraz studentom zaprezentowano zakres informacyjny statystyki i funkcjonalności nowych rozwiązań systemowych usprawniających korzystanie z zasobów informacyjnych statystyki publicznej m.in.: System Informacji Skierowującej, Repozytorium Standardów Informacyjnych, System Wspomagania Analiz i Decyzji SWAiD, System Monitorowania Rozwoju STRATEG oraz Portal Geostatystyczny.

Uczestnicy otrzymali materiały promocyjne Urzędu, natomiast opiekunom grup przekazane zostały publikacje Urzędu. Wydarzenia relacjonowała Telewizja Regionalna – TVP Opole.


Opole, 26 lutego
VII sesja Rady Miasta Opola

Kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz wzięła udział w inauguracyjnej sesji Rady Miasta Opola, podczas której nowo wybranym radnym zaprezentowała opracowanie „Statystyczne Vademecum Samorządowca” oraz zasoby informacyjne statystyki publicznej dostępne na Portalu Informacyjnym GUS.


Opole, 24 lutego
IV sesja Sejmiku Województwa Opolskiego

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu Janina Kuźmicka oraz kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz wzięły udział w inauguracyjnej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego.
Podczas spotkania nowo wybranym radnym Dyrektor Urzędu zaprezentowała informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa na podstawie opracowania „Statystyczne Vademecum Samorządowca” oraz nowoczesne rozwiązania systemowe usprawniające proces upowszechniania informacji statystycznych.


Opole, 23 lutego
II Spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem

W Opolskim Urzędzie Marszałkowskim odbyło się II spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem, w którym z ramienia Urzędu udział wzięła Sylwia Hulbój starszy specjalista w Opolskim Ośrodku Badań Regionalnych.

Podczas spotkania omówiono planowane badania i analizy związane z monitorowaniem sytuacji społeczno-gospodarczej regionu realizowane przez Opolskie Obserwatorium Terytorialne.


Opole, 17 lutego
Spotkanie z Wojewodą i dyrektorami wydziałów  Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w US Opole

W Urzędzie Statystycznym w Opolu zorganizowano spotkanie, w którym uczestniczyli: Pan Wojewoda Ryszard Wilczyński, Dyrektor Biura Wojewody Szymon Ogłaza, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Agnieszka Królikowska oraz rzecznik Prasowy Wojewody Jacek Szopiński.

Podczas spotkania główny specjalista Ewa Natrońska-Komar oraz starszy specjalista Sylwia Hulbój z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych zaprezentowały nowoczesne rozwiązania systemowe jakie oferuje statystyka publiczna. Omówiono m.in. narzędzia: System Informacji Skierowującej oraz Repozytorium Standardów Informacyjnych. Zapoznano również uczestników spotkania z funkcjonalnością Platformy Analitycznej SWAID, Bazy STRATEG, oraz Portalu Geostatystycznego.

Przedstawiona tematyka spotkała się z dużą aprobatą wśród uczestników. Pan Wojewoda wyraził uznanie nad nowoczesnymi rozwiązaniami systemowymi oferowanymi przez statystykę i włączył się aktywnie w ich promocję.


Opole, 7 lutego
Olimpiada Geograficzna dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województw dolnośląskiego i opolskiego – etap okręgowy

Na zaproszenie Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej z siedzibą we Wrocławiu, kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz oraz główny specjalista Ewa Natrońska-Komar wzięły udział w spotkaniu z nauczycielami szkół ponadgimnazjalnych z terenu województw dolnośląskiego i opolskiego.

Podczas spotkania przekazano na ręce organizatorów publikacje US Opole na poczet nagród dla uczestników Olimpiady oraz jej laureatów. Zaprezentowano również nowoczesne rozwiązania systemowe usprawniające proces upowszechniania informacji statystycznych dostępne na Portalu Informacyjnym GUS.


Do góry