Ostrava, 15 kwietnia 2024 r.
W siedzibie Urzędu Statystycznego w Ostrawie miała miejsce bardzo interesująca dyskusja dotycząca porównania metodologii zbierania danych oraz analizy statystycznej obu krajów. Omówione zostały wspólne wyzwania z jakimi urzędy mogą się spotykać w codziennej pracy, takich jak zapewnienie wysokiej jakości danych oraz utrzymanie aktualności danych.
Coroczne spotkania przyczyniają się do podniesienia jakości pracy urzędów poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń oraz budowanie partnerskich relacji między nimi.
Opole - Ostrava, 24 czerwca 2023 r.
Webinarium polsko-czeskie
Przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Opolu brali udział w polsko-czeskim webinarium pt „Współpraca transgraniczna między urzędami statystycznymi". Spotkanie było zorganizowane w ramach projektu „W kontakcie – współpraca transgraniczna mimo przeszkód".
Podczas webinaru zaprezentowano wyniki wieloletniej współpracy naszego Urzędu z Urzędami Statystycznymi w Ostrawie i Ołomuńcu oraz biurem Euroregionu Pradziad w Prudniku.
Opole, 15 maja 2023 r.
Wizyta studyjna statystyków z Czech
Urząd Statystyczny w Opolu odwiedziła sześcioosobowa grupa przedstawicieli czeskich Urzędów Statystycznych z Ostrawy i Ołomuńca.
Spotkanie było kontynuacją wieloletniej współpracy naszych Urzędów. Pracownicy US Opole zaprezentowali gościom dane NSP 2021 w przekroju powiatów dla województwa opolskiego. Przedstawiciele czeskich US-ów podzielili się doświadczeniami dotyczącymi organizacji i przebiegu spisu ludności w Republice Czeskiej. Zaplanowano wspólną publikację na podstawie danych uzyskanych w powszechnych spisach ludności, które odbyły się w tym samym czasie w obu krajach. Dyskutowano o obszarach działania urzędów, sukcesach, ale i potrzebach, które dotyczą krajowej i międzynarodowej statystyki publicznej.
Ołomuniec, 3 czerwca 2019 r.
Dnia 3 czerwca 2019 r. delegacja Urzędu Statystycznego w składzie: dyrektor Janina Kuźmicka, kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz oraz główny specjalista Danuta Michoń i starszy specjalista Magdalena Skalik z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych, przebywała z wizytą w Ołomuńcu (Czechy) gdzie zorganizowano spotkanie z przedstawicielami czeskich Urzędów Statystycznych z Ostrawy i Ołomuńca. Celem spotkania były ustalenia dotyczące dalszej współpracy transgranicznej ze szczególnym uwzględnieniem projektów badawczo-analitycznych. Strona polska zaproponowała opracowanie dotyczące obszarów funkcjonalnych działających na terenie województw: opolskiego, ołomunieckiego i morawsko-śląskiego. Ponadto dokonano uzgodnień w zakresie przygotowania folderu na temat rynku pracy w aspekcie prowadzonej polityki spójności. Podczas spotkania podsumowano również prace związane z przygotowaniem publikacji „Sytuacja społeczna i gospodarcza Euroregionu Pradziad", a także wymieniono doświadczenia dotyczące bieżącej działalności i organizacji kluczowych zadań poszczególnych Urzędów.
Opole, 11 czerwca 2018 r.
W dniu 11 czerwca 2018 r. Urząd Statystyczny w Opolu gościł delegację przedstawicieli Czeskich Urzędów Statystycznych z Ostrawy i Ołomuńca. Pracownicy z Urzędów Statystycznych w Ostrawie i Ołomuńcu uczestniczyli w seminarium zorganizowanym w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Głównego Urzędu Statystycznego pn. „Statystyka publiczna-region-rozwój-współpraca", podczas którego przedstawiciele czeskiej delegacji mieli możliwość zapoznania się z rolą statystyki publicznej w tworzeniu systemu informacyjnego w zakresie monitorowania i diagnozowania sytuacji społecznej i gospodarczej regionu opolskiego. Podczas panelu dyskusyjnego zatytułowanego „Statystyka publiczna wobec oczekiwań informacyjnych w regionie" Pani Kamila Vepřková – Dyrektor Urzędu Statystycznego w Ołomuńcu podsumowała trwającą od 2004 r. współpracę z Urzędem Statystycznym w Opolu w zakresie opracowywania i upowszechniania informacji statystycznych dotyczących obszarów transgranicznych. Po zakończeniu seminarium odbyło się spotkanie w trakcie którego omówiono wstępny projekt publikacji dotyczącej Euroregionu Pradziad. Publikacja zostanie wydana na okoliczność 20-lecia istnienia Euroregionu i będzie dotyczyć sytuacji społecznej i gospodarczej Euroregionu oraz województw: opolskiego, morawsko-śląskiego i ołomunieckiego.
Ostrawa, 07 listopada 2017 r.
Dnia 07 listopada 2017 r. dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu Janina Kuźmicka oraz pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych, uczestniczyli w Ostrawie (Czechy) w spotkaniu z przedstawicielami Urzędów Statystycznych z Ostrawy i Ołomuńca.
Podczas spotkania ustalono szczegóły dotyczące opracowania poświęconego cenom detalicznym na pograniczu polsko-czeskim. Omówiono również koncepcję publikacji poświęconej Euroregionowi Pradziad, który obchodzi 20-lecie działalności. Urząd Statystyczny w Opolu zaproponował wstępne założenia i zakres tego opracowania obejmujący genezę powstania Euroregionu, efekty prowadzonej działalności oraz analizę sytuacji społecznej i gospodarczej Euroregionu w retrospekcji 1997–2017. Przedstawiony projekt opracowania uzyskał pozytywną opinię czeskich partnerów.
Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń dotyczących bieżącej działalności Urzędów. Dyrektor US Opole poinformowała o obchodach 100-lecia GUS przypadających w 2018 r. i organizowanych przez Urząd przedsięwzięciach na tę okoliczność, zapraszając jednocześnie przedstawicieli czeskich urzędów statystycznych na konferencję w listopadzie 2018 r. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Obie strony wykazały gotowość i chęć współpracy w opracowywaniu wspólnych publikacji.
Cieszyn, 21 czerwiec 2017 r.
W ramach kontynuacji współpracy regionalnej i transgranicznej Urząd Statystyczny w Opolu w składzie: dyrektor Urzędu Statystycznego Janina Kuźmicka i pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych w dniu 21 czerwca 2017 r. przyjęli delegację przedstawicieli Czeskich Urzędów Statystycznych z Ostrawy i Ołomuńca. W spotkaniu uczestniczyła nowo powołana dyrektor Urzędu Statystycznego z Ostrawy Hana Gurecka, dyrektor Urzędu Statystycznego z Ołomuńca Kamila Vepřková wraz z pracownikami serwisu informacyjnego i rejestrów administracyjnych.
Celem spotkania była wymiana doświadczeń dotyczących bieżącej działalności, a także organizacji kluczowych zadań poszczególnych Urzędów. Podczas spotkania podsumowano również prace związane z przygotowaniem publikacji „Sytuacja społeczno-gospodarcza na pograniczu polsko-czeskim w województwie opolskim, morawsko-śląskim i ołomunieckim” wydanej z końcem grudnia 2016 roku. Publikacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród odbiorców informacji statystycznych, w tym mediów oraz jednostek samorządowych i tym samym za zasadne uznano kontynuowanie współpracy w kierunku opracowania kolejnych publikacji.
Omówiono również projekt przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Opolu folderu poświęconego turystyce w przygranicznych powiatach województw: opolskiego, morawsko-śląskiego i ołomunieckiego, zawierającego informacje m.in. o turystycznych obiektach noclegowych oraz liczbie i strukturze turystów zagranicznych korzystających z noclegów. Ustalono, że przygotowaną wersję polsko-angielską opracowania strona czeska opublikuje w wersji polsko-czeskiej.
W ramach przyszłych prac dot. opracowania folderu obejmującego swym zakresem obszar cen detalicznych, ustalono zakres tematyczny oraz zawartość porównywalnych informacji.
Ołomuniec, 6 grudnia 2016 r.
W ramach kontynuacji współpracy regionalnej i transgranicznej dnia 6 grudnia 2016 r. delegacja Urzędu Statystycznego w Opolu w składzie: dyrektor Janina Kuźmicka, kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz oraz główny specjalista Danuta Michoń i starszy specjalista Elwira Kunicka z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych przebywała z wizytą w Urzędzie Statystycznym w Ołomuńcu, w którym zorganizowano spotkanie z przedstawicielami Czeskich Urzędów Statystycznych z Ostrawy i Ołomuńca. Celem spotkania były końcowe ustalenia dotyczące zawartości merytorycznej i formy graficznej przygotowywanej wspólnie publikacji pt. „Sytuacja społeczno-gospodarcza na pograniczu polsko-czeskim w województwie opolskim, morawsko-śląskim i ołomunieckim”. W trakcie spotkania podjęto również dyskusję o kontynuacji współpracy i planach na przyszłość. Strona polska wystąpiła z propozycją tematów na kolejne wspólne przedsięwzięcia m.in. dotyczące monitorowania usług transgranicznych oraz opracowań z zakresu cen detalicznych.
Cieszyn, 6 czerwca 2016 r.
Dnia 6 czerwca br. Urząd Statystyczny w Opolu, w ramach kontynuacji współpracy regionalnej i transgranicznej, przyjął delegację przedstawicieli Czeskich Urzędów Statystycznych z Ostrawy i Ołomuńca. W spotkaniu uczestniczyła dyrektor Urzędu Statystycznego Janina Kuźmicka i pracownicy Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych oraz dyrektor Urzędu Statystycznego z Ostrawy Jaromir Kartous i dyrektor Urzędu Statystycznego z Ołomuńca Kamila Vepřková wraz z pracownikami serwisu informacyjnego i rejestrów administracyjnych.
Celem spotkania były szczegółowe ustalenia dotyczące wspólnie przygotowywanej publikacji pt. „Sytuacja społeczno-gospodarcza na pograniczu polsko-czeskim w województwie opolskim, morawsko-śląskim i ołomunieckim”.
W trakcie spotkania wypracowano wspólne stanowisko w zakresie formy publikacji oraz prezentowanych w niej informacji statystycznych. Ustalono również etapy przygotowania publikacji oraz terminy przekazywania danych. Tematem rozmów były również doświadczenia z zakresu działalności urzędów oraz realizacja przyszłych przedsięwzięć w ramach współpracy transgranicznej.
Ostrawa, 23 listopad 2015 r.
Dnia 23 listopada 2015 r. delegacja Urzędu Statystycznego w Opolu w składzie: dyrektor Janina Kuźmicka, kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz oraz starszy specjalista z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Danuta Michoń przebywała z roboczą wizytą w Urzędzie Statystycznym w Ostrawie gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędów Statystycznych z Ostrawy i Ołomuńca.
Wizyta była kontynuacją długoletniej współpracy, a jej celem było szczegółowe uzgodnienie zakresu tematycznego publikacji „Sytuacja społeczno-gospodarcza na pograniczu polsko-czeskim w województwie opolskim, morawsko-śląskim i ołomunieckim" oraz folderu o sytuacji seniorów w województwie opolskim, morawsko-śląskim i ołomunieckim.
Podczas spotkania wymieniono doświadczenia w zakresie działania Urzędów, omówiono sposób i zakres prac związanych z opracowaniem publikacji m. in.: dokonano wyboru porównywalnych i dostępnych dla obu stron kluczowych danych, uzgodniono formy prezentacji danych, omówiono propozycję okładki, strony tytułowej oraz część graficzną publikacji i folderu.
Opole, 28 maja 2015 r.
W dniu 28 maja 2015 r. w Urzędzie Statystycznym w Opolu przebywała z wizytą delegacja przedstawicieli Czeskich Urzędów Statystycznych w Ostrawie i Ołomuńcu.
Podczas spotkania, uzgodniono koncepcję planowanej publikacji Sytuacja społeczno-gospodarcza na pograniczu polsko-czeskim w województwach opolskim, morawsko-śląskim i ołomunieckim oraz dokonano ustaleń redakcyjno-technicznych. Ponadto, w trakcie spotkania zrodził się pomysł wspólnego opracowania folderu Seniorzy w województwie opolskim, morawsko-śląskim i ołomunieckim.
Wymieniono również doświadczenia w zakresie działania Urzędów oraz metod realizacji badań statystycznych.
Ostrawa, 23 listopad 2012 r.
Dnia 23 listopada 2012 r. dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu Anna Koska oraz kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Maria Mołodowicz i kierownik Wydziału Organizacji i Rejestrów Monika Bartel, uczestniczyły w Ostrawie (Czechy) w spotkaniu z przedstawicielami Urzędów Statystycznych z Ostrawy i Ołomuńca.
Podczas spotkania wymieniono doświadczenia z zakresu bieżącej działalności urzędów, porównano sposoby prowadzenia spisu powszechnego w 2011 r. w Czechach i Polsce, a także ustalono koncepcję publikacji o Euroregionie Pradziad: zakres tematyczny oraz szczegółowy schemat opracowania.