Oświadczenie w sprawie dostępności
Urząd Statystyczny w Opolu zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej zgodnie z wymogami Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Urzędu Statystycznego w Opolu https://opole.stat.gov.pl/
Data publikacji strony internetowej: 03.06.1995 r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 16.01.2018 r.
Strona internetowa Urzędu jest aktualnie niezgodna z cytowaną Ustawą tylko w następujących trzech przypadkach:
- część plików PDF nie jest dostępna cyfrowo (nie ma w nich poprawnie zaznaczonej logicznej struktury lub są skanami dokumentów),
- część opublikowanych infografik nie posiada opisu alternatywnego lub alternatywnej wersji danych,
- część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, nie są one jednak wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
Oświadczenie sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest pani Róża Kuich, adres e-mail: .
Wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi dotyczące braku zapewnienia dostępności można składać w sekretariacie Urzędu na adres e-mail: .
Dostępność cyfrowa
W chwili obecnej wszystkie opracowania wydawane przez Urząd są dostępne w wersji elektronicznej. Większość zbiorów archiwalnych została zdigitalizowana i udostępniona w formie elektronicznej. Zapewniony jest dostęp do baz danych, w których można znaleźć większość informacji statystycznych oraz skorzystać z narzędzi ułatwiających samodzielne przygotowanie analiz (możliwość tworzenia tablic przestawnych, wykresów, kartogramów i kartodiagramów). Publikacje i opracowania statystyczne wydawane są w języku polskim z tłumaczeniem wybranych części na język angielski. Na Portalu Informacyjnym Głównego Urzędu Statystycznego oraz urzędów statystycznych istnieje możliwość zmiany ustawień kontrastu wyświetlania zamieszczanych informacji oraz możliwość zamiany języka z polskiego na angielski.
Każda osoba ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanego elementu strony internetowej. Może także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, który polega w szczególności na: zapewnieniu kontaktu telefonicznego, korespondencyjnego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą tłumacza migowego. Żądanie powinno zawierać: dane kontaktowe wnioskodawcy, wskazanie strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej Urzędu, które mają być dostępne cyfrowo.
Urząd Statystyczny w Opolu powinien zrealizować żądanie bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wpłynięcia żądania. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, Urząd niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie i wskazuje termin, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, Urząd może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy Urząd odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Urząd Statystyczny w Opolu zlokalizowany jest w dwóch budynkach.
Budynek: Urząd Statystyczny w Opolu, ul. ks. Hugona Kołłątaja 5 B, 45-064 Opole.
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. ks. Hugona Kołłątaja.
Przed wejściem głównym znajduje się podjazd i odpowiednio szerokie i bezprogowe drzwi dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Budynek jest cztero-kondygnacyjny. Portiernia znajduje się na parterze po lewej stronie od wejścia. Po stronie prawej znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Przejście do pomieszczeń biurowych budynku zabezpieczone jest drzwiami otwieranymi za pomocą kart dostępu. Za drzwiami, po lewej stronie, znajduje się winda z przesuwnymi drzwiami. Winda wyposażona jest w informację głosową. Wewnątrz budynku zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych. Budynek Urzędu jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Brak jest wyznaczonego miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Budynek: Urząd Statystyczny w Opolu, ul. ks. Hugona Kołłątaja 14, 45-064 Opole.
Pomieszczenia należące do Urzędu Statystycznego znajdują się w części budynku mieszkalnego. Biura zajmują parter oraz wydzieloną część na pierwszym piętrze. W piwnicach znajduje się archiwum, pokój socjalny, pokój gospodarczy oraz toalety.
Wejście do pomieszczeń Urzędu jest bezpośrednio z chodnika. W przestrzeni wejściowej oraz w holu znajdują się kilku stopniowe schody, budynek nie ma podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Brak jest portierni.
Przed wejściem do budynku znajduje się domofon w celu poproszenia pracownika Urzędu,
o wsparcie w udzieleniu informacji osób ze szczególnymi potrzebami.
W pierwszej części budynku wyodrębniono strefę obsługi klienta, strefę szkoleniowo-konferencyjną oraz strefę pracy klienta, w której istnieje możliwość skorzystania ze stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu, a także z księgozbioru.
W tej części znajduje się również toaleta dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
W drugiej części budynku zlokalizowane są pomieszczenia biurowe. Przejście do pomieszczeń biurowych, dostępnych przede wszystkim dla pracowników Urzędu, zabezpieczone jest drzwiami otwieranymi za pomocą kart dostępu. W części biurowej budynku zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych.
Brak miejsc parkingowych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.