Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Sytuacja społeczno-gospodarcza na pograniczu polsko-czeskim w województwie opolskim, morawsko-śląskim i ołomunieckim

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
18.01.2017

Z końcem 2016 r. na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Opolu ukazała się publikacja „Sytuacja społeczno-gospodarcza na pograniczu polsko-czeskim w wojewódz­twie opolskim, morawsko-śląskim i ołomu­nieckim” opracowana na podstawie danych gromadzonych przez polskie i czeskie służby statystyki publicznej.

Prezentowane w publikacji dane na poziomie gmin, powiatów i województw umożliwiają porównanie sytuacji społeczno-gospodarczej trzech przygranicznych regionów: opolskiego, ołomunieckiego i morawsko-śląskiego.

Najszersze spektrum informacji dotyczy województw i obejmuje m.in. uwarunkowania demograficzne, warunki życia, rynek pracy, zdrowie, opiekę społeczną, kulturę i turystykę. Poza aspektami demograficzno-społecznymi zaprezentowano również wyniki dotyczące sfery gospodarczej, w tym m.in. podstawowe wskaźniki makroekonomiczne, finansów publicznych oraz podmiotów gospodarki narodowej.

Porównanie danych poszczególnych regionów wskazuje na podobne zjawiska, jak i wystę­pujące różnice. Prezentowany zestaw informacji statystycznych może być wykorzystany w diagnozie aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej oraz określeniu kierunku dokonujących się zmian i wyznaczeniu podstawowych tendencji obserwowanych zjawisk.

Mamy nadzieję, że zebrany w publikacji materiał przyczyni się do pogłębienia wiedzy o pograniczu polsko-czeskim oraz kreowania przyszłych zamierzeń sprzyjających rozwojowi infrastruktury przygranicznej, usług turystycznych, promowaniu edukacji, działań kultu­ralnych i społecznych, współpracy samorządów i innych podmiotów po obu stronach granicy. Podejmowane w ramach współpracy transgranicznej działania powinny dążyć przede wszystkim do budowania więzi łączących społeczności po obu stronach granicy, wymiany dorobku kulturowego oraz niwelowania różnic gospodarczych.

 

Do góry